Doklady ke gripenům ukryl švýcarský sejf

Adam Junek
18. 4. 2007 18:10
Ožehavé dokumenty prý BAE vyvezla do Ženevy
Foto: Ondřej Besperát

Praha/Ženeva - Uplácet zahraniční politky se nesmí, říká britské právo. Co tedy s dokumentací, která korupci dokládá? Pryč s ní ze země.

Tak se zřejmě zachovala zbrojní společnost BAE Systems, kolem níž se točí kauza údajného uplácení při plánovaném nákupu a následném pronájmu gripenů pro českou armádu.

Podezření, že BAE si své vítězství v zakázkách pro armády kupuje, se objevilo několikrát a prověřuje ho už několik let britská protikorupční služba. Tentokrát se však poprvé objevily konkrétní informace, kde k tomu mohou být dokumenty.

Foto: sh
  • FAKTA: VŠE O KAUZE GRIPEN
    Může to být jedna z největších polistopadových afér. Objevily se indície, které ukazují na korupci doprovázející prodej gripenů.

Podle informací, které jako první odkryl britský deník The Guardian, by se měly tajné dokumenty skrývat na Route des Acacias 48 ve švýcarské Ženevě. Tedy mimo jurisdikci britských úřadů.

Na této adrese se zvýšenými bezpečnostními opatřeními sídlí společnost Novelmight, která je podle dostupných informací off-shoreovou firmou BAE Systems.

"V roce 1997 se šanony a krabice s dokumenty obsahujícími ožehavé informace přesouvaly z Farnborough do Ženevy. Transportovala je společnost Caxtons, která patří do rodiny BAE, a celý přesun dozoroval jeden z vysoce postavených manžerů BAE Ron Hedges," citoval Guardian zdroj obeznámený se situací ve firmě.

V tom roce se dostali k moci labouristé Tonyho Blaira a prosadili nová tvrdší protikorupční pravidla.

Zástupci Caxtons uvedli, že nemohli nahlédnout do zásilky a Hedges odmítl všechny informace komentovat.

BAE Systems dokonce tvrdí, že nemá s firmou Novelmight nic společného. Novelmight je od roku 1999 registrována na Britských panenských ostrovech a má "utajeného majitele".

Foto: Ondřej Besperát

Jenže původně byla Novelmight registrována v Británii a záznamy v rejstříku hovoří jasně: "Novelmight je vlastněna BAE a provozována pobočkou ve Švýcarsku, a to od roku 1996. Ročně pak dostávala za pronájmy od jiné dceřiné firmy britského zbrojaře 44 tisíc liber.

O existenci takové firmy by měl vědět auditor a tím je u BAE renomovaná KPMG.

"Popsaný případ rozhodně neznamená chybu na straně KPMG. Britské právo vyžaduje, aby v záznamech firem byly zaneseny jen významné pobočky," řekli zástupci KPMG.

Samotný zbrojní koncern na všechny dotazy opakuje: "BAE Systems se vždy striktně drží britského práva a práva zemí, v nichž podniká."

 

Právě se děje

Další zprávy