Dobeš zveřejní maturitní testy, chce zahnat pochybnosti

Domácí Domácí
13. 6. 2011 14:41
Ministerstvo zveřejní zadání všech písemných testů začátkem července
Josef Dobeš (VV), ministr školství
Josef Dobeš (VV), ministr školství | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) rozhodl, že jeho resort začátkem července zveřejní zadání všech písemných testů, které byly letos použity při premiéře státní maturity. Většina testů už přitom unikla na internet, za utajování byl úřad kritizován.

Dobeš tím chce vyloučit pochybnosti o jejich kvalitě. "Bude nás to v příštím roce stát dva až tři miliony navíc," dodal ministr. Některá zadání totiž chtěli použít i v dalších letech, kvůli zveřejnění tak prý budou muset vytvářet a ověřovat další otázky.

V září by měly školy dostat komplexní zpětnou vazbu o výkonech jejich žáků.

Už na konci tohoto týdne by mělo ministerstvo odeslat školám dohromady 12 milionů korun, které resort ušetřil na úřednících. "Jde o 120 korun na žáka," upřesnil Josef Dobeš.

Ministr zároveň prohlásil, že ve středu odpoledne budou zveřejněny kompletní výsledky jednotných státních maturit, které měly v Česku premiéru po mnoha letech příprav. V pondělí 20. června pak studenti dostanou maturitní vysvědčení. Očekává se, že propadne pětina maturantů, tedy asi 20 tisíc lidí.

Dobeš také potvrdil, že stále uvažuje o odvolání ředitele CERMATu Pavla Zeleného, definitivně se prý ale rozhodne až po skončení maturitního procesu v červenci.

Ředitel Zelený informoval, že při maturitních zkouškách bylo použito 43 testů a v nich 2342 testových položek. Vyřazeny pro nejednoznačnost prý budou pouze čtyři otázky. "A to z ruského a německého jazyka, zeměpisu a češtiny," uvedl.

S takovými otázkami se potýkali maturanti při zkoušce z češtiny:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy