Dobeš zveřejní maturitní testy, chce zahnat pochybnosti

Domácí Domácí
13. 6. 2011 14:41
Ministerstvo zveřejní zadání všech písemných testů začátkem července
Josef Dobeš (VV), ministr školství
Josef Dobeš (VV), ministr školství | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) rozhodl, že jeho resort začátkem července zveřejní zadání všech písemných testů, které byly letos použity při premiéře státní maturity. Většina testů už přitom unikla na internet, za utajování byl úřad kritizován.

Dobeš tím chce vyloučit pochybnosti o jejich kvalitě. "Bude nás to v příštím roce stát dva až tři miliony navíc," dodal ministr. Některá zadání totiž chtěli použít i v dalších letech, kvůli zveřejnění tak prý budou muset vytvářet a ověřovat další otázky.

V září by měly školy dostat komplexní zpětnou vazbu o výkonech jejich žáků.

Už na konci tohoto týdne by mělo ministerstvo odeslat školám dohromady 12 milionů korun, které resort ušetřil na úřednících. "Jde o 120 korun na žáka," upřesnil Josef Dobeš.

Ministr zároveň prohlásil, že ve středu odpoledne budou zveřejněny kompletní výsledky jednotných státních maturit, které měly v Česku premiéru po mnoha letech příprav. V pondělí 20. června pak studenti dostanou maturitní vysvědčení. Očekává se, že propadne pětina maturantů, tedy asi 20 tisíc lidí.

Dobeš také potvrdil, že stále uvažuje o odvolání ředitele CERMATu Pavla Zeleného, definitivně se prý ale rozhodne až po skončení maturitního procesu v červenci.

Ředitel Zelený informoval, že při maturitních zkouškách bylo použito 43 testů a v nich 2342 testových položek. Vyřazeny pro nejednoznačnost prý budou pouze čtyři otázky. "A to z ruského a německého jazyka, zeměpisu a češtiny," uvedl.

S takovými otázkami se potýkali maturanti při zkoušce z češtiny:

 

Právě se děje

Další zprávy