Do Českých drah míří další manažer z firmy Agrofertu, Křístek a Smýkal v dozorčí radě končí

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 14. 12. 2015 21:06
Dozorčí radu Český drah čeká personální rošáda. Usedne v ní Milan Kucharčík a Tomáš Révész. Kucharčík dříve působil mimo jiné i ve společnosti Agrotec, která patří pod firmu Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Ministr dopravy Dan Ťok říká, že při výběru nerozhodoval to, kde Kucharčík pracoval, ale že je zkušený ekonom. Opoziční ODS v jeho dřívějším působení ve firmě Agrotec vidí problém. Révész byl do roku 2010 ředitelem Státního zemědělského intervenčního fondu. Poté ho ale vláda na popud tehdejšího ministra zemědělství Ivana Fuksy odvolala.
V dozorčí radě Českých drah se objeví dvě nová jména.
V dozorčí radě Českých drah se objeví dvě nová jména. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Do dozorčí rady Český drah míří další manažer, který dříve působil v jedné z firem patřící Agrofertu ministra financí Andreje Babiše.

Novým členem kontrolního orgánu státních drah se stane ekonom Milan Kucharčík. Ten dříve pracoval pro společnost Agrotec. Kucharčíka do dozorčí rady nominovalo ministerstvo dopravy. Podle ministra Dana Ťoka (nominován ANO) i jeho náměstka Milana Ferance (ANO), který je zároveň předsedou dozorčí rady Českých drah, je Kucharčík velmi zkušený ekonom.

To, že dříve pracoval ve firmě Agrotec, který patří pod Agrofert, prý při jeho výběru nerozhodovalo. "Bude přínosem pro České dráhy. Jeho působení v Agrotecu nemělo na výběr žádný vliv," řekl Aktuálně.cz Ťok. Ministr navíc připomněl, že Kucharčík dříve pracoval ve švýcarské nebo americké firmě.

Stanjura: Ve prospěch Agrofertu

Poslanec Zbyněk Stanjura (ODS), který je stranickým expertem na dopravu, ale považuje nominaci Kucharčíka za problém. "Ve prospěch Agrofertu se přijímají zákony, současně se do klíčových pozic ve státní firmě či státních firem dostávají lidé spojeni s Agrofertem. Naopak do Agrofertu míří policisté vybaveni exkluzivními informacemi. To vše se děje za přihlížení premiéra a koaličních stran," zlobí se Stanjura.

Druhým členem dozorčí rady, který dříve pracoval ve firmě v současné době vlastněné společností Agrofert, je její předseda Milan Feranec. Ten před svým příchodem na ministerstvo dopravy byl manažerem v Agro Jevišovice.

Vedle Kucharčíka bude v drahách působit také Tomáš Révész. Ten byl do roku 2010 ředitelem Státního zemědělského intervenčního fondu. Poté byl ale vládou na popud tehdejšího ministra zemědělství Ivana Fuksy odvolán. Důvodem jeho odchodu byla údajně nevýhodná výměna informačního systému. Zatímco Révész tvrdil, že by fond díky tomu fondu ušetřil, Fuksa byl opačného názoru. Podle něj by naopak fond prodělal, protože by nějakou dobu musel využívat paralelně dva systémy.  

V dozorčí radě končí Křístek a Smýkal

V dozorčí radě naopak skončí Milan Křístek, který dříve mimo jiné pracoval jako ředitel pražského dopravního podniku. Podle Křístka se na odchodu dohodl s jejím předsedou Milanem Ferancem. Svůj konec v dozorčí radě plánoval na konec letošního roku. "Z mé strany je to uzavřená záležitost," prohlásil Křístek. Spolu s ním odchází z rady Josef Smýkal.

Řídicí výbor na zasedání schválil také změnu stanov společnosti, kterou se obnovuje funkce generálního ředitele.

„Jde o technickou změnu, v čele generálního ředitelství má logicky stát generální ředitel. Nevytváříme ale místo pro dalšího manažera,“ vysvětlil předseda dozorčí rady Milan Feranec. “Počítáme s tím, že obě funkce, které jsou dle stanov společnosti spojené, bude zastávat Pavel Krtek. Nemění se tím jeho povinnosti, ani mzda,“ dodal.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Soud nevyloučil pro podjatost soudce v Rathově kauze

Vrchní soud v Praze nevyloučil pro podjatost soudce v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jak o to žádala společnost Metrostav. Případ ponechal trestnímu senátu, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Uvedl to server Lidovky.cz. Stavební společnost podle něj podala proti rozhodnutí stížnost.

Metrostav již v únoru neuspěl s návrhem na přeložení odvolacího řízení kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství z pražského vrchního soudu do Olomouce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy