Do Českých drah míří další manažer z firmy Agrofertu, Křístek a Smýkal v dozorčí radě končí

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 14. 12. 2015 21:06
Dozorčí radu Český drah čeká personální rošáda. Usedne v ní Milan Kucharčík a Tomáš Révész. Kucharčík dříve působil mimo jiné i ve společnosti Agrotec, která patří pod firmu Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Ministr dopravy Dan Ťok říká, že při výběru nerozhodoval to, kde Kucharčík pracoval, ale že je zkušený ekonom. Opoziční ODS v jeho dřívějším působení ve firmě Agrotec vidí problém. Révész byl do roku 2010 ředitelem Státního zemědělského intervenčního fondu. Poté ho ale vláda na popud tehdejšího ministra zemědělství Ivana Fuksy odvolala.
V dozorčí radě Českých drah se objeví dvě nová jména.
V dozorčí radě Českých drah se objeví dvě nová jména. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Do dozorčí rady Český drah míří další manažer, který dříve působil v jedné z firem patřící Agrofertu ministra financí Andreje Babiše.

Novým členem kontrolního orgánu státních drah se stane ekonom Milan Kucharčík. Ten dříve pracoval pro společnost Agrotec. Kucharčíka do dozorčí rady nominovalo ministerstvo dopravy. Podle ministra Dana Ťoka (nominován ANO) i jeho náměstka Milana Ferance (ANO), který je zároveň předsedou dozorčí rady Českých drah, je Kucharčík velmi zkušený ekonom.

To, že dříve pracoval ve firmě Agrotec, který patří pod Agrofert, prý při jeho výběru nerozhodovalo. "Bude přínosem pro České dráhy. Jeho působení v Agrotecu nemělo na výběr žádný vliv," řekl Aktuálně.cz Ťok. Ministr navíc připomněl, že Kucharčík dříve pracoval ve švýcarské nebo americké firmě.

Stanjura: Ve prospěch Agrofertu

Poslanec Zbyněk Stanjura (ODS), který je stranickým expertem na dopravu, ale považuje nominaci Kucharčíka za problém. "Ve prospěch Agrofertu se přijímají zákony, současně se do klíčových pozic ve státní firmě či státních firem dostávají lidé spojeni s Agrofertem. Naopak do Agrofertu míří policisté vybaveni exkluzivními informacemi. To vše se děje za přihlížení premiéra a koaličních stran," zlobí se Stanjura.

Druhým členem dozorčí rady, který dříve pracoval ve firmě v současné době vlastněné společností Agrofert, je její předseda Milan Feranec. Ten před svým příchodem na ministerstvo dopravy byl manažerem v Agro Jevišovice.

Vedle Kucharčíka bude v drahách působit také Tomáš Révész. Ten byl do roku 2010 ředitelem Státního zemědělského intervenčního fondu. Poté byl ale vládou na popud tehdejšího ministra zemědělství Ivana Fuksy odvolán. Důvodem jeho odchodu byla údajně nevýhodná výměna informačního systému. Zatímco Révész tvrdil, že by fond díky tomu fondu ušetřil, Fuksa byl opačného názoru. Podle něj by naopak fond prodělal, protože by nějakou dobu musel využívat paralelně dva systémy.  

V dozorčí radě končí Křístek a Smýkal

V dozorčí radě naopak skončí Milan Křístek, který dříve mimo jiné pracoval jako ředitel pražského dopravního podniku. Podle Křístka se na odchodu dohodl s jejím předsedou Milanem Ferancem. Svůj konec v dozorčí radě plánoval na konec letošního roku. "Z mé strany je to uzavřená záležitost," prohlásil Křístek. Spolu s ním odchází z rady Josef Smýkal.

Řídicí výbor na zasedání schválil také změnu stanov společnosti, kterou se obnovuje funkce generálního ředitele.

„Jde o technickou změnu, v čele generálního ředitelství má logicky stát generální ředitel. Nevytváříme ale místo pro dalšího manažera,“ vysvětlil předseda dozorčí rady Milan Feranec. “Počítáme s tím, že obě funkce, které jsou dle stanov společnosti spojené, bude zastávat Pavel Krtek. Nemění se tím jeho povinnosti, ani mzda,“ dodal.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy