První kolona amerického konvoje dorazila do Vyškova. Vojáky sledují policisté a nadšenci

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2015 18:19
Po českých dálnicích se během neděle přesouvá do Vyškova americký konvoj, který míří z německé základny na cvičení do Maďarska. V Česku už je všech šest proudů americké techniky, celkem jde o 150 vozů s 550 lidmi. Američané tentokrát nemají v plánu setkání s občany ani ukázky strojů. Konvoj tudíž tentokrát nevítají davy lidí, ale spíše nadšenci do vojenské techniky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Vyškov - Do vyškovských kasáren dorazila v neděli v 17:30 hodin první kolona zhruba 20 vozidel americké armády, která míří na cvičení NATO Brave Warrior do Maďarska.

U vjezdu do kasáren je vítalo několik nadšenců, s kolonou přijelo také zhruba pět aut příznivců USA a vojenské techniky. Konvoj vyjel z bavorského Vilsecku rozdělený na šest částí, poslední vojáci by měli dorazit do Vyškova zhruba před půlnocí. Ve 150 vozech přes Česko projíždí 550 vojáků.

Do Maďarska se vydají příslušníci 2. jízdního pluku americké armády až v pondělí v 18:00. "U nás mají zajištěné stravování a přespání. Kromě odpočinku se budou věnovat údržbě vojenské techniky a také doplnění pohonných hmot," řekla ČTK mluvčí vyškovského vojenského areálu Monika Nováková.

Večer vyjedou také proto, aby se vyhnuli dopravní špičce. Jejich cesta do Maďarska pokračuje po dálnici D1 k Brnu a poté po dálnici D2 směrem na Lanžhot a přes Slovensko.

První část konvoje projela Českem bez potíží podle časových předpokladů, dalších pět částí vjelo do Česka na bývalém hraničním přechodu v Rozvadově na Tachovsku v hodinových rozestupech. Vojáci mají v Česku dvě přestávky na dotankování paliva u Stříbra na Plzeňsku a u Bernartic ve středních Čechách na dálnici D1. Rychlost kolony je kolem 80 kilometrů za hodinu, příznivci Američanům mávali na mnoha místech.

Hladkému průjezdu napomohli také policisté, kteří při průjezdu kolony zastavovali na chvíli provoz na vjezdech na dálnici.

Českem už ve středu a ve čtvrtek projel předsunutý tým, který cestu pro hlavní část konvoje připravil.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy