Divadlo Globe - historie

8. 11. 2005 9:15
Originální divadlo Globe bylo vybudováno na Bankside na jižním břehu Temže v Southwarku. Spolumajitelé, k nimž patřil i dramatik William Shakespeare, se podíleli na stavebních, později provozních nákladech a dělili se o zisk.
Foto: Aktuálně.cz

Budova byla postavena za necelý rok a zahajovala provoz v roce 1599 slavnostním uvedením dvou Shakespearových her: historického dramatu  Jindřich V. a komedie  Jak se vám líbí, která byla napsána právě pro tuto příležitost. V alžbětinské době patřilo divadlo k velmi rozšířené a oblíbené lidové zábavě, kterou nepohrdla ani šlechta. Původně se hrálo v hospodách. Jednou z výjimek byl Londýn, který se pyšnil stálým divadelním stánkem. Hrálo se za denního světla, bez kulis, zato ve výpravných kostýmech.

Divadlo Globe mělo tři galerie k sezení, arénu a jeviště se speciální lóží pro královnu. Na galeriích seděla šlechta, která také sedávala přímo na okraji jeviště, dále bohatí měšťané a řemeslníci. Tovaryši a chudina stáli v takzvané jámě nebo aréně, což by se dnes dalo označit jako parter. Královna Alžběta prý svou lóži využívala velmi často. Divadelní představení - zejména Shakespearovy hry - milovala. Díky jejímu zájmu divadlo dokázalo odolalo i tlakům a nepřátelství londýnského magistrátu, který chtěl Globe uzavřít. Jeho úředníci tvrdili, že přeplněné divadlo je pelechem neřestí, lákadlem pro zloděje a nevěstky, navíc místem, kde se šíří nejrůznější nákazy. Čtrnáct let po uvedení do provozu (1613) divadlo Globe do základů vyhořelo, ale vzápětí bylo vybudováno nové. To zlikvidovali až fanatičtí puritáni, na jejichž příkaz byly v roce 1642 všechny londýnské scény nejprve uzavřeny a o dva roky později zbořeny.


NOVÝ GLOBE


Dalších tři sta let divadlo Globe neexistovalo. Teprve v sedmdesátých letech našeho století se začalo stavět nové divadlo. Budovalo se několik let, stavba stála padesát milionů liber a je věrnou historickou replikou starého alžbětinského divadla Globe. Nová budova je z cedrového dřeva, má tvar dvacetistěnu o průměru kolem třiceti metrů, střecha je z norfolkského rákosu; nabízí místa pro pět set diváků. Vyrostlo dokonce na stejném místě jako v dobách Shakespearových - na břehu Temže, na Bankside v Southwarku.


GLOBE V ČESKÉ REPUBLICE


Jediná nepříliš přesná replika londýnského Globu bývala až donedávna pouze v německém Frankfurtu nad Mohanem. V létě 1999 byla kruhová replika slavného alžbětinského divadla otevřena na pražském Výstavišti. 21. července 1999 české divadlo Globe 99 zahajovalo činnost Shakespearovou tragédií Romeo a Julie.

Kruhová dřevěná stavba vyrostla v těsném sousedství Maroldova panoramatu Bitva u Lipan. Na pohled působíla jako věrná replika, ikdyž byly ke stavbě použity levnější materiály i postupy. Stavba byla sice také dřevěná, ale nešlo o drahé cedrové dřevo, nýbrž obyčejné řezivo s ocelovou konstrukcí. (Na stavbu se spotřebovalo 300 krychlových metrů řeziva a 13 tun oceli.) Rozměry byly sice zachovány, místo londýnského dvacetistěnu však v Praze byl postaven pouze dvanáctistěn. K sezení bylo určeno 500 míst, dalších 200 míst je podobně jako ve starém alžbětinském divadle určeno ke stání.

12. listopadu 2005 pražské divadlo Globe zcela zničil požár.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy