Deset nejčastějších příčin smrti: nejvíc Češi umírají na nemoci srdce a nádory

Helena Havranová
20. 11. 2019 17:27
Srdeční onemocnění, zhoubné nádory a cévní nemoci byly loni příčinami více než 60 procent úmrtí Čechů. Celkem zemřelo v roce 2018 necelých 113 000 lidí, téměř o 1 500 víc než předloni. Projděte si desítku onemocnění, které jsou v Česku nejčastějšími zabijáky.
Foto: Český statistický úřad

1. Nemoci srdce

Srdeční onemocnění byla loni příčinou smrti téměř třetiny zemřelých Čechů. Stejně tak tomu bylo i před 10 lety. "Podíl zemřelých na nemoci srdce se lehce snížil až v posledních pěti letech," dodala vedoucí oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) Terezie Štyglerová.

Polovina z těchto úmrtí byla způsobena chronickou ischemickou chorobou srdeční, tedy nedokrvením srdečního svalu. Více než 10 % pak způsobil infarkt myokardu a téměř 5 500 Čechů loni selhalo srdce. "Srdeční selhání lékaři často uvádějí jako příčinu smrti, ve skutečnosti ale část těchto úmrtí patří ischemické chorobě srdeční," upřesnila Štynglerová.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy