Deset nejčastějších příčin smrti: nejvíc Češi umírají na nemoci srdce a nádory

Helena Havranová
20. 11. 2019 17:27
Srdeční onemocnění, zhoubné nádory a cévní nemoci byly loni příčinami více než 60 procent úmrtí Čechů. Celkem zemřelo v roce 2018 necelých 113 000 lidí, téměř o 1 500 víc než předloni. Projděte si desítku onemocnění, které jsou v Česku nejčastějšími zabijáky.
Foto: Český statistický úřad

1. Nemoci srdce

Srdeční onemocnění byla loni příčinou smrti téměř třetiny zemřelých Čechů. Stejně tak tomu bylo i před 10 lety. "Podíl zemřelých na nemoci srdce se lehce snížil až v posledních pěti letech," dodala vedoucí oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) Terezie Štyglerová.

Polovina z těchto úmrtí byla způsobena chronickou ischemickou chorobou srdeční, tedy nedokrvením srdečního svalu. Více než 10 % pak způsobil infarkt myokardu a téměř 5 500 Čechů loni selhalo srdce. "Srdeční selhání lékaři často uvádějí jako příčinu smrti, ve skutečnosti ale část těchto úmrtí patří ischemické chorobě srdeční," upřesnila Štynglerová.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy