Dělat na poště jsou galeje, stěžují si zaměstnanci

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
18. 11. 2013 19:08
Sepsali stížnost, pod kterou je již 11 tisíc podpisů, v úterý ji proberou v Senátu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Česká pošta

Praha - Zaměstnanci České pošty (ČP) si stěžují na pracovní poměry, jejich nespokojenost zatím vyvrcholila sepsáním stížnosti, pod kterou se podepsalo již přes 11 tisíc lidí. Pracovními podmínkami se bude v úterý zabývat na veřejném jednání senátní výbor.

Podle zaměstnanců pošty je práce pro tento státní podnik srovnatelná s galejemi, jsou prý přetěžováni, na přesčasech odpracují desítky hodin zdarma a navíc jsou nuceni uzavírat zbytečné pojistné smlouvy a kupovat si produkty, o které nemají zájem.

"Pracovní smlouvy jsou nastavené tak, že zaměstnanci se musí podílet na plnění plánů aliančních partnerů pošty. Způsob, jakým naplňování kvót pošta vymáhá, je ale neadekvátní. Není totiž v silách zaměstnanců požadavky naplnit," přiblížil prezident Federace výkonných zaměstnanců České pošty důvody, proč federace petici iniciovala.

Pojištění, nebo padáka

Prokop upozornil, že na poště například dochází k situacím, kdy jsou zaměstnanci pod hrozbou ztráty zaměstnání nebo snížení platu nepřímo nuceni si na svoje náklady pořizovat produkty obchodních partnerů.

"Zaměstnanci pošty si musí kupovat noviny nebo na sebe a rodinné příslušníky berou neužitečné pojistné smlouvy a zbytečně tak zatěžují rodinný rozpočet. Navíc jim chodí dopisy s výhrůžkami srážky ze mzdy a přesunem pracovníků na jiné pobočky," popsal situaci na poště Prokop.

Regionální ředitel Miloslav Mrvík měl například před několika měsíci rozeslat dopis, v němž se píše: "Věřím, že ani Vy se nechcete brodit v kalužích krve, zaveďte si vlastní opatření okamžitě a důrazně. P. S. V neděli jsem si nechal za padesát korun nabrousit kapesní nůž."

Chtějí se zviditelnit

Vedení pošty pravost dopisu ani dalších dokumentů sice nepopřelo, upozornilo ale, že jsou myšleny pouze pro interní komunikaci a s humorem. Vznesená obvinění vedení popřelo a den před jednáním senátního výboru se k petici odmítlo vyjádřit.

"Panu Prokopovi jde jen o zviditelnění. Práva našich zaměstnanců nehájí, ani u nás nepracuje," řekl již dříve mluvčí ČP Ivo Mravinac.

Signatáři petice požadují, aby ministerstvo vnitra, práce a vláda ČR provedly důkladnou kontrolu všech veřejných zakázek, dodržování zákoníku práce a hospodaření ČP a aby vedení pošty zajistilo bezpečnost pracovníků a klientů na pobočkách ČP.

Petice za záchranu České pošty a zavedení přiměřených pracovních podmínek má také podle Prokopa upozornit právě na neochotu vedení pošty vyslechnout stížnosti zaměstnanců. "Na situaci si sice stěžují, ale nemohou se nikde dovolat svých práv."

"Jednání s vedením pošty jsou k ničemu, odmítá totiž přijímat naše podněty a stížnosti. Vedení pošty neustále opakuje, že vše je v pořádku. Z právního hlediska by se skutečně mohlo zdát, že tomu tak je, problematický je ale především způsob vymáhání ze strany zaměstnavatele," sdělil Prokop důvody, proč se federace rozhodla obrátit na Senát ČR.

Vedení ČP tímto jednáním podle něho porušuje řadu zákonů, obchodních, právních smluv i pracovní etiku.

"Petici podepsalo přes 11 tisíc lidí, z toho asi 70 procent tvoří zaměstnanci pošty," dodal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy