Dělat na poště jsou galeje, stěžují si zaměstnanci

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
18. 11. 2013 19:08
Sepsali stížnost, pod kterou je již 11 tisíc podpisů, v úterý ji proberou v Senátu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Česká pošta

Praha - Zaměstnanci České pošty (ČP) si stěžují na pracovní poměry, jejich nespokojenost zatím vyvrcholila sepsáním stížnosti, pod kterou se podepsalo již přes 11 tisíc lidí. Pracovními podmínkami se bude v úterý zabývat na veřejném jednání senátní výbor.

Podle zaměstnanců pošty je práce pro tento státní podnik srovnatelná s galejemi, jsou prý přetěžováni, na přesčasech odpracují desítky hodin zdarma a navíc jsou nuceni uzavírat zbytečné pojistné smlouvy a kupovat si produkty, o které nemají zájem.

"Pracovní smlouvy jsou nastavené tak, že zaměstnanci se musí podílet na plnění plánů aliančních partnerů pošty. Způsob, jakým naplňování kvót pošta vymáhá, je ale neadekvátní. Není totiž v silách zaměstnanců požadavky naplnit," přiblížil prezident Federace výkonných zaměstnanců České pošty důvody, proč federace petici iniciovala.

Pojištění, nebo padáka

Prokop upozornil, že na poště například dochází k situacím, kdy jsou zaměstnanci pod hrozbou ztráty zaměstnání nebo snížení platu nepřímo nuceni si na svoje náklady pořizovat produkty obchodních partnerů.

"Zaměstnanci pošty si musí kupovat noviny nebo na sebe a rodinné příslušníky berou neužitečné pojistné smlouvy a zbytečně tak zatěžují rodinný rozpočet. Navíc jim chodí dopisy s výhrůžkami srážky ze mzdy a přesunem pracovníků na jiné pobočky," popsal situaci na poště Prokop.

Regionální ředitel Miloslav Mrvík měl například před několika měsíci rozeslat dopis, v němž se píše: "Věřím, že ani Vy se nechcete brodit v kalužích krve, zaveďte si vlastní opatření okamžitě a důrazně. P. S. V neděli jsem si nechal za padesát korun nabrousit kapesní nůž."

Chtějí se zviditelnit

Vedení pošty pravost dopisu ani dalších dokumentů sice nepopřelo, upozornilo ale, že jsou myšleny pouze pro interní komunikaci a s humorem. Vznesená obvinění vedení popřelo a den před jednáním senátního výboru se k petici odmítlo vyjádřit.

"Panu Prokopovi jde jen o zviditelnění. Práva našich zaměstnanců nehájí, ani u nás nepracuje," řekl již dříve mluvčí ČP Ivo Mravinac.

Signatáři petice požadují, aby ministerstvo vnitra, práce a vláda ČR provedly důkladnou kontrolu všech veřejných zakázek, dodržování zákoníku práce a hospodaření ČP a aby vedení pošty zajistilo bezpečnost pracovníků a klientů na pobočkách ČP.

Petice za záchranu České pošty a zavedení přiměřených pracovních podmínek má také podle Prokopa upozornit právě na neochotu vedení pošty vyslechnout stížnosti zaměstnanců. "Na situaci si sice stěžují, ale nemohou se nikde dovolat svých práv."

"Jednání s vedením pošty jsou k ničemu, odmítá totiž přijímat naše podněty a stížnosti. Vedení pošty neustále opakuje, že vše je v pořádku. Z právního hlediska by se skutečně mohlo zdát, že tomu tak je, problematický je ale především způsob vymáhání ze strany zaměstnavatele," sdělil Prokop důvody, proč se federace rozhodla obrátit na Senát ČR.

Vedení ČP tímto jednáním podle něho porušuje řadu zákonů, obchodních, právních smluv i pracovní etiku.

"Petici podepsalo přes 11 tisíc lidí, z toho asi 70 procent tvoří zaměstnanci pošty," dodal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy