Dát peníze chráněné dílně, či domu seniorů? Nově řekne kraj

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 9. 2014 6:29
Méně papírování a větší jistota na léta dopředu. Chráněné dílny a domovy důchodců budou dostávat peníze přímo od kraje. Ten rozhodne, co je potřeba. Počítá s tím novela zákona o sociálních službách.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bylo to příliš mnoho papírování. Když chtěla chráněná dílna od státu peníze na to, aby mohla zaměstnat vozíčkáře, putovala její žádost přes tři instituce.

"Žádost přišla nejprve na ministerstvo, to se potom obrátilo na příslušný kraj, ať potřebnost dílny posoudí. My z Prahy to jen těžko zjistíme," popisuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Na základě toho, jak se rozhodl  kraj, potom rozhodli i ministerští úředníci. A dotaci buď schválili, nebo neschválili.

To se ale nyní změní. Od ledna příštího roku budou mít pod sebou dělení peněz na sociální služby přímo kraje. "Samy si rozhodnou, jaké služby potřebují a kolik na ně chtějí uvolnit peněz. Mohou si to navíc naplánovat léta dopředu," popisuje šéfka resortu.

Ministerstvo už podle ní bude jen "tichým garantem". Bude bdít nad tím, jestli se peníze rozdělují spravedlivě. Tedy zda je nedostávají jen krajská zařízení, zatímco ostatní potřební živoří.

Víc domovů důchodců, méně poradenství

Kraje už se proto začaly na změnu připravovat. Například ve středních Čechách se rozhodli, že podpoří hlavně domovy seniorů. Budou se stavět především nové. Středočeští důchodci totiž čekají na místo v domově průměrně rok a čtvrt.

"Domovy pro seniory mají v evidenci 5,5 tisíce žadatelů. Těch, kteří by potřebovali nastoupit co nejdříve, je kolem 1500. Nejdelší čekací lhůta je obvykle ve větších městech," přibližuje krajský náměstek pro sociální oblast Zdeněk Syblík. Při výstavbě počítá také s evropskými penězi.

Na jižní Moravě naopak chtějí podpořit terénní služby. Tak, aby mohli staří lidé co nejdéle setrvat doma. "Kromě toho chceme stopnout chaotický růst sociálních služeb v oblasti poradenství," plánuje krajský radní Marek Šlapal.

Jistota, že neskončí ze dne na den

Stacionáře a domovy důchodců si podle něj polepší i v tom, že budou mít konečně jistotu, že ze dne na den neskončí. O peníze totiž nebudou bojovat každý rok znovu, žádost se bude podávat na několik let dopředu.

Jenomže zařízení, která nespadají přímo pod kraj, mají ze změny naopak strach. Bojí se, že dají krajští radní přednost "svým" poskytovatelům. Na ostatní peníze nezbudou.

"Už letos jsme dostali tak málo peněz, že jsme přemýšleli, které služby omezíme. Kraj by se měl chovat spravedlivěji. Měl by se podívat, jak kdo skutečně hospodaří," řekl například ředitel jihomoravského Domova Betlém Petr Hejl, který poskytuje zázemí postiženým klientům.

Všechny kraje v Česku mají od ministerstva financí slíbeno dohromady 7,2 miliardy korun na sociální služby. A to nejen pro letošní rok, ale i pro následující tři roky. Částka se bude podle potřeby valorizovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy