Dárcům politických stran se daří ve veřejných zakázkách, převládá stavebnictví, odhalila studie

Kristýna Svrdlinová, Jan Singer
13. 7. 2016 11:22
Dárci politických uskupení z řad podnikatelů se v Česku nezanedbatelně podílí na realizaci veřejných zakázek. Mezi lety 2007 a 2013 tito dárci získali 16,3 procenta veřejných zakázek v průměrné hodnotě 32,8 miliardy korun ročně. To zároveň odpovídá 16,6 procenta hodnoty zakázek. Pro představu jde o 0,7 procenta HDP. Vyplynulo to z ekonomické studie think tanku IDEA při CERGE-EI.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

PrahaDárci politických stran vyhráli v období 2006 až 2013 téměř deset tisíc veřejných zakázek. Jejich celková hodnota činila 16,6 procenta hodnoty všech zakázek, což představuje přibližně 230 miliard korun. Průměrná hodnota jedné zakázky byla přibližně 25 milionů korun, i když hodnota mediánové zakázky byla šest milionů korun. Vyplývá to z ekonomické studie think tanku IDEA při CERGE-EI.

Mezi dárci byly častěji zastoupeny v Česku sídlící soukromé firmy a akciové společnosti. Tři čtvrtiny všech dárců byly firmy s vyšším počtem zaměstnanců, tedy od dvaceti lidí výš. Jde hlavně o zavedené české dodavatele. Jaké přesně, ale think tank neuvádí.

Dárci politických subjektů vyhrávali zakázky mnohem častěji v méně transparentních typech řízení. Pouze polovina z nich se zúčastnila otevřených řízení. Šlo především o stavební zakázky, o které se zajímalo 86 procent dárců. Zájem firem, které sponzorské dary neposkytly, o stavební zakázky byl přitom poloviční. Dárci se také více zajímali o podlimitní zakázky a zakázky zadané v užším nebo zjednodušeném podlimitním řízení.

Nejvíc darů v letech 2006-2013 obdržela ODS (39,2 procenta) a sociální demokraté (29,5 procenta). Naopak nejméně získali komunisté (0,2 %) a zelení (0,43 %). Nejvíce darů strany získaly v roce 2010, kdy se konaly sněmovní volby. Podpora podnikatelů tak podle think tanku nemusí být jen vyjádřením souhlasu s volebním programem, ale také jedním ze způsobů, jak dosáhnout lepší pozice v soutěžích o veřejné zakázky. Ve volebním roce získala nejvíc darů ODS, která po volbách začala vládnout. Dárci jí v tomto roce věnovali 82 milionů korun.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy