Dárcům politických stran se daří ve veřejných zakázkách, převládá stavebnictví, odhalila studie

Kristýna Svrdlinová, Jan Singer
13. 7. 2016 11:22
Dárci politických uskupení z řad podnikatelů se v Česku nezanedbatelně podílí na realizaci veřejných zakázek. Mezi lety 2007 a 2013 tito dárci získali 16,3 procenta veřejných zakázek v průměrné hodnotě 32,8 miliardy korun ročně. To zároveň odpovídá 16,6 procenta hodnoty zakázek. Pro představu jde o 0,7 procenta HDP. Vyplynulo to z ekonomické studie think tanku IDEA při CERGE-EI.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

PrahaDárci politických stran vyhráli v období 2006 až 2013 téměř deset tisíc veřejných zakázek. Jejich celková hodnota činila 16,6 procenta hodnoty všech zakázek, což představuje přibližně 230 miliard korun. Průměrná hodnota jedné zakázky byla přibližně 25 milionů korun, i když hodnota mediánové zakázky byla šest milionů korun. Vyplývá to z ekonomické studie think tanku IDEA při CERGE-EI.

Mezi dárci byly častěji zastoupeny v Česku sídlící soukromé firmy a akciové společnosti. Tři čtvrtiny všech dárců byly firmy s vyšším počtem zaměstnanců, tedy od dvaceti lidí výš. Jde hlavně o zavedené české dodavatele. Jaké přesně, ale think tank neuvádí.

Dárci politických subjektů vyhrávali zakázky mnohem častěji v méně transparentních typech řízení. Pouze polovina z nich se zúčastnila otevřených řízení. Šlo především o stavební zakázky, o které se zajímalo 86 procent dárců. Zájem firem, které sponzorské dary neposkytly, o stavební zakázky byl přitom poloviční. Dárci se také více zajímali o podlimitní zakázky a zakázky zadané v užším nebo zjednodušeném podlimitním řízení.

Nejvíc darů v letech 2006-2013 obdržela ODS (39,2 procenta) a sociální demokraté (29,5 procenta). Naopak nejméně získali komunisté (0,2 %) a zelení (0,43 %). Nejvíce darů strany získaly v roce 2010, kdy se konaly sněmovní volby. Podpora podnikatelů tak podle think tanku nemusí být jen vyjádřením souhlasu s volebním programem, ale také jedním ze způsobů, jak dosáhnout lepší pozice v soutěžích o veřejné zakázky. Ve volebním roce získala nejvíc darů ODS, která po volbách začala vládnout. Dárci jí v tomto roce věnovali 82 milionů korun.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy