Chládek nemá peníze na školskou novelu, plán se odkládá

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
19. 5. 2014 12:00
Původně je měl ministr školství získat z reformy financování regionálního školství. Jenomže ta nevznikla.
Marcel Chládek
Marcel Chládek | Foto: ČTK

Praha - Byl to jediný bod novely školského zákona, na kterém se bez problémů shodla celá odborná veřejnost. Školy, které se ujmou postižených dětí či těch bez předškolní průpravy, měly dostat peníze navíc.

Přesto se návrh odkládá. Pokud vůbec, vejde v platnost až začátkem roku 2017.

Vedení resortu totiž zjistilo, že nemá na opatření peníze. Hledat je teprve bude, a to v rámci reformy financování regionálního školství. A ta ještě nemá ani základní obrysy.

Nejdřív za dva roky

"Účinnost té části zákona, která řeší problematiku dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, se bude odkládat. Opatření bude platit až od ledna 2017. Mezitím bude muset proběhnout reforma financování regionálního školství," potvrdil Aktuálně.cz Ferdinand Hrdlička z vládní Agentury pro sociální začleňování, která se na tvorbě novely podílela.

Podle mluvčí ministerstva školství Kláry Bílé nejde o nový odklad, ale o plánovaný krok. "S odkladem návrhu se počítalo už loni a jeho důvodem je to, aby se školy stihly připravit na tuto změnu," vysvětlila Bílá. Podle ministerstva se posunuje účinnost některých paragrafů novely. "Novela školského zákona se navíc bude teprve na podzim projednávat ve sněmovně a Senátu," upozornila Bílá.

Pokud jde o financování nově pojaté podpory postižených dětí, již dříve mluvčí ministerstva Aktuálně.cz sdělila, že by se na ni měly použít stávající finanční prostředky, které se ale v souvislosti s reformou financování regionálního školství budou rozdělovat jinak.

"Bojím se, aby to mezitím nezměnili, nebo neshodili ze stolu," vyjadřuje přesto František Hrdlička obavy o osud plánované změny.

Reforma financování? Vlastně žádná není

Reforma, která měla novému opatření předcházet a nastavit nová pravidla přerozdělování peněz školám, je totiž teprve v plenkách.

"Vlastně vůbec žádná není. Teprve se chystá. Na světě je sotva rámcový plán, nad kterým teď ministerstvo sedí," popisuje stav klíčové změny členka sněmovního školského výboru Vlasta Bohdalová (ČSSD).

Ministerstvo ji přitom mělo dávno mít. "Pan ministr měl nejdřív udělat tuto inventuru a zjistit, kolik chybí peněz a kde je vzít. A teprve potom měl prosazovat něco dalšího," zkritizovala svého stranického kolegu a šéfa resortu školství Marcela Chládka (ČSSD).

Ministerstvo financí totiž s žádným mimořádným navýšením školského rozpočtu nepočítá. Chládkovi nepošle ani korunu navíc. "Návrh státního rozpočtu na rok 2015 je sice ve fázi příprav, proto prozatím nelze nic předjímat, nicméně zmiňovaná novela by dle materiálů ministerstva školství neměla mít dopad na celkový objem prostředků v této oblasti," uvedla k tomu Tereza Peprníková z tiskového odboru ministerstva financí.

Měla zmizet diskriminace

Novela školského zákona měla původně odstranit diskriminaci dětí se zdravotním či sociálním hendikepem. 

Ministerstvo totiž chtělo těmto žákům přispět na speciální výuku v běžné škole. Zařízením, která by se takových dětí ujala, mělo poslat třeba peníze na asistenta či pomůcku.

Prostředky mohly čerpat všechny školy – běžné, praktické i speciální. Doposud měly na peníze nárok jen školy praktické a speciální. Ty obyčejné proto nemají motivaci děti s problémem přijmout.

Peníze na hendikepované měla najít reforma

Na podobné opatření by ale musel resort školství najít podle propočtů Open Society Fund kolem 300 milionů korun. A to ještě v případě, že by se počet sociálně vyloučených dětí dramaticky nezvyšoval.

Novele školského zákona proto měla původně předcházet reforma financování regionálního školství. Ta zase měla odstranit nerovnost ve vyplácení peněz školám. Všechny měly začít nově dostávat stejně - podle předem daných tabulek.

Nyní jsou mezi rozpočty škol obrovské rozdíly, podle České školní inspekce dokonce až šestnáctinásobné. Některé obce si totiž snaží školu udržet za každou cenu a na provoz jí vydatně přispívají.

Změna v nedohlednu

Jenomže reforma financování je v nedohlednu. O jednu už se pokoušel Chládkův předchůdce Josef Dobeš (VV) a narazil. Proti se ostře postavil Svaz obcí a měst. "Starostové si spočítali, že pokud budou školy dostávat stejně, řada z nich nepřežije," vysvětluje místopředsedkyně sněmovního školského výboru Anna Putnová (TOP 09).

Ministr školství Marcel Chládek svou vlastní vizi zatím nepředstavil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Ministři ČSSD nepodpořili státní rozpočet, zvýšení platů státních zaměstnanců podle nich nepokryje inflaci

Ministři za sociální demokracii v pondělí na jednání vlády nepodpořili podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) státní rozpočet na příští rok, protože navrhované zvýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 korun nepokryje ani inflaci. Koaliční ČSSD chce podle Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun. Hamáček to napsal na Twitteru.

Vláda má rozpočet odevzdat sněmovně do 30. září. Kvůli neshodám v koalici mluvili dnes ministři za ČSSD o tzv. hlasování na sílu, převahu mají v kabinetu zástupci hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy