Dálniční známky skončí. Nahradí je elektronické viněty

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
31. 3. 2008 18:12
U soukromých aut budou viněty přenosné

Praha - Zabránit hromadným dopravním kolizím - podobným té poslední na D1 - mají moderní nástupkyně dálničních známek: Elektronické viněty.

Řidič je bude mít v autě. Mýtné brány instalované na dálnicích tak budou umět zaznamenat pohyb auta.

Systém má umožnit řídit dopravu z center v Praze a Ostravě online. Policisté budou mít například přehled, kolik aut je v určitém úseku dálnice, kde se stala nehoda a tvoří se zácpy a podobně.

"Ihned bychom například věděli, kde odklonit dopravu při nehodě," vysvětluje ministr dopravy Aleš Řebíček.

Dvě auta v rodině? Jedna viněta stačí

O vinětách má ve středu rozhodnout vláda. Řebíček by si jejich zavedení představoval už od ledna 2009. Podle něj nehrozí, že by systém fungoval po vzoru Velkého bratra a sledoval konkrétní auta a řidiče.

"Viněty nebudou prodávány na konkrétní SPZ. Například rodiny, kde mají více aut, si je budou moci půjčovat navzájem," řekl Řebíček.

Také ministr vnitra Ivan Langer odmítá, že by policie sledovala řidiče a případně je v budoucnu třeba online i pokutovala za přestupky. "Opovažte se," odpověděl na otázku na takové "sledování".

Možnost půjčovat si vinětu by měla platit jen pro osobní vozidla, nákladních se netýká.

Ministerstvo dopravy, které každý rok prodá asi jeden milion dálničních známek, se nebojí, že by možnost půjčovat si známku pro osobní auta v rodinách nebo firmách nějak zásadně ovlivnila příjem do státního rozpočtu.

Nepřehlédněte:
Autor fotografie: Ludvík Hradílek

"Mnohem více by stát stála smrt, těžká ublížení na zdraví a havárie, kterým bychom mohli zabránit," myslí si Řebíček.

O ceně se jedná. Asi bude vyšší

Zatím není jasné, jestli budou muset lidé sáhnout při nákupu viněty do kapsy hlouběji než u klasické známky. "O tom se jedná. Myslím, že cena bude podobná," uvedl ministr.

Systém bude fungovat tak, že si řidič zakoupí vinětu a tu potom bude podle svých potřeb nabíjet kreditem za dálniční poplatek. "Peníze za vinětu jsou jednorázovou investicí na mnoho let," dodal Řebíček.

Vláda bude muset ve středu rozhodnout například o tom, jak vyřeší situaci u krátkodobých například sedmidenních vinět. Ty by mohly být například jen zapújčovány.

 

Právě se děje

Další zprávy