Foto: Pohled z nebe na dálnici D8. Drahá lekce z demokracie

Foto: Pohled z nebe na dálnici D8. Drahá lekce z demokracie
Milešovka, nejvyšší z kuželů. 837 metrů nad mořem.
Německy Donnersberg, "Hromová hora".  Bezvětří tu bývá 8 dní v roce.
Kamenná rozhledna z roku 1850 a nejstarší horská meteorologická observatoř od roku 1903. Místo, kde je nejvíc bouřek v Česku.
Hrad Hazmburg, vrch na kterém stojí byl osídlen už před sedmi tisíci lety.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
20. 3. 2012 9:00
Stavět dálnici přes chráněné území je v demokratické zemi tvrdý oříšek. Čeští inženýři podporováni politiky se nezalekli a naplánovali cestu z Prahy do Drážďan přímo jedním z nejromantičtějších území Čech - Českým středohořím. Šestnáctikilometrový úsek dálnice D8 se měl otevírat v roce 2000 a utratit se mělo pět miliard korun. Před měsícem soud rozhodl, že stavba, jejíž cena se dnes odhaduje na 15 miliard, se staví načerno a termín zprovoznění se ztrácí kdesi v budoucnosti.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy