Dalík opouští Topolánka, byl jeho šedou eminencí

Sabina Slonková
24. 9. 2009 11:55
Přečtěte si stručný profil byznysmena Marka Dalíka
Marek Dalík. Snímek byl pořízen během online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz
Marek Dalík. Snímek byl pořízen během online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Jeden z nejvlivnějších tuzemských lobbistů Marek Dalík odchází do ústranní. Jak exkluzivně informoval deník Aktuálně.cz, přítel a letitý spolupracovník Mirka Topolánka už toho má dost a chce se stáhnout ze zákulisí nejvyšších pater politiky.

Tam ho veřejnost začala pravidelně vídat v roce 2004, kdy propukla aféra s údajným úplatkem pro unionistického poslance Zdeňka Kořistku, v níž Dalík figuroval.

Kdo ale je muž, o němž se říká, že je šedou eminencí české politické scény i byznysu?

Začátky na Hradě

Dalík s politikou začínal vysoko: v prezidentské kanceláři, kam v první polovině devadesátých let jako student politologie nastoupil na stáž. Načas pracoval v týmu tehdejšího šéfa kanceláře Ivana Medka. Na starost míval například agendu státních vyznamenání.

Pak Dalík zamířil do byznysu. V roce 1999 založil agenturu New Deal, která se specializovala na PR a klienty sbírala zejména na Moravě.

Přelomový okamžik Dalíkovy kariéry přišel v roce 2000, kdy se seznámil s Mirkem Topolánkem, tehdy málo významným politikem z Ostravska.

Když se pak Topolánek stal předsedou ODS, vybral si ho jako nejbližšího spolupracovníka. Má moji absolutní důvěru, řekl na Dalíkovu adresu několikrát Topolánek.

Aféra Kořistka

Vztahem obou mužů neotřásla před dvěma lety ani již zmiňovaná aféra Kořistka, kdy Dalík kvůli obvinění z politické korupce skončil na několik hodin ve vazbě. Policie nakonec musela Dalíkovo stíhání zrušit: nenašla nezpochybnitelný důkaz, že úplatek ve výši deseti milionů korun nabízel.

Peníze měly tehdy podle obvinění přimět koaličního poslance Zdeňka Kořistku, aby ODS pomohl svrhnout Grossovu vládu.

Dvojitá pověst

Přesto se Dalík už roky potýká s pověstí muže na "špinavou práci". Lobbisté i zástupci některých firem jej označují za člověka, který jménem Topolánka často prosazuje nejrůznější obchodní zájmy, a ještě si za to říká o peníze.

Mirek Topolánek a Marek Dalík na fotbale v Německu, říjen 2007
Mirek Topolánek a Marek Dalík na fotbale v Německu, říjen 2007 | Foto: Ondřej Besperát

Všechna obvinění jsou ale anonymní a důkazy dodnes na stůl nikdo nedodal.

"Z doslechu vím, že se o něm říká, že je při jednáních ve firmách agresivní. Ale důkaz o nějakém vydírání nikdo nepředložil," citovaly před časem Hospodářské noviny lobbistu Vladimíra Johanese.

S nevraživostí bojuje Dalík i uvnitř ODS, někteří její politici mu vyčítají, že má na Topolánka příliš velký vliv. I tato kritika je ale vždy anonymní.

Naopak lidé, kteří znají Dalíka z doby jeho působení na Hradě, o něm mluví v podstatě jen hezky. "Poznal jsem jej jako neobyčejně schopného a velmi chytrého mladého muže. Byl vždy velmi opatrný ve svých názorech, když už si je ale udělal, o to důsledněji se jimi řídil," říkal o něm někdejší prezidentův kancléř Ivan Medek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy