ČT zase změní zprávy. Do každého kraje pustí jiné

Pavel Baroch
28. 7. 2012 20:05
Za dva roky by mohla veřejnoprávní televize vysílat 14 mutací Událostí v regionech
Foto: Česká televize

Praha - Pro každý kraj speciální podvečerní zpravodajství Události v regionech ČT.

Taková je ideální varianta zásadní proměny regionálního zpravodajství ve veřejnoprávní České televizi, jehož prvním krokem bylo odvolání šéfredaktorů brněnské a ostravské redakce. V budoucnu by měl být totiž jeden šéfredaktor pro všechny regiony.

Ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal potvrdil, že začal připravovat plán na regionalizaci zpravodajství veřejnoprávní televize.

"Vidím to tak za dva roky," řekl Aktuálně.cz Šámal. Dodal, že projekt napřed bude muset odsouhlasit generální ředitel Petr Dvořák.

Dvořák chce větší spolupráci s regiony

Ten ve svém programu, díky němuž vyhrál ve výběrovém řízení na šéfa televize, věnoval regionům jednu kapitolu. "Hodlám významně podporovat spolupráci České televize s regiony, a to nejen formou zpravodajství, ale i hledáním dalších širších forem regionální spolupráce," napsal Dvořák.

"Budu hledat možnosti využití současných regionálních center a po vzoru studia v Olomouci jejich posílení v místech jako například Plzeň, České Budějovice, Ústí nad Labem, Hradec Králové a Jihlava. Společně s dalším rozvojem studií v Brně, Ostravě a Olomouci by tím Česká televize získala kvalitní pokrytí všech regionů v rámci České republiky," přislíbil Dvořák.

Regionálně nevyvážené zprávy

Ředitel zpravodajství Šámal připomněl, že současné Události v regionech, které se vysílají od šesti večer, jsou regionálně nevyvážené.

"Nereflektují existenci krajů," konstatoval Šámal. Speciální vysílání má jižní Morava, Zlínsko, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a částečně i Vysočina. V české části republiky jsou Události v regionech stejné pro všechny kraje.

Zdeněk Šámal chystá zásadní proměnu regionálních zpráv.
Zdeněk Šámal chystá zásadní proměnu regionálních zpráv. | Foto: Česká televize

Šámal by chtěl, aby ze zhruba pětadvacetiminutového zpravodajství bylo prvních asi 10 minut zpráv z kraje, pro který se vysílají. Zbytek by byly zprávy odjinud. To znamená třináct relací pro 13 krajů, plus Praha.

Za kolik? Levné to nebude

Ředitel zpravodajství upozornil, že ve výsledku může být zpravodajských mutací méně, když se například ukáže, že se všech 14 regionálních mutací vysílaných ve stejný čas do vysílacího multiplexu nevejde.

Šámal zatím nemá ani konkrétní představu o tom, kolik jeho plán bude stát. "Nebude to ale levné," konstatoval Šámal.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy