ČT zase změní zprávy. Do každého kraje pustí jiné

Pavel Baroch
28. 7. 2012 20:05
Za dva roky by mohla veřejnoprávní televize vysílat 14 mutací Událostí v regionech
Foto: Česká televize

Praha - Pro každý kraj speciální podvečerní zpravodajství Události v regionech ČT.

Taková je ideální varianta zásadní proměny regionálního zpravodajství ve veřejnoprávní České televizi, jehož prvním krokem bylo odvolání šéfredaktorů brněnské a ostravské redakce. V budoucnu by měl být totiž jeden šéfredaktor pro všechny regiony.

Ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal potvrdil, že začal připravovat plán na regionalizaci zpravodajství veřejnoprávní televize.

"Vidím to tak za dva roky," řekl Aktuálně.cz Šámal. Dodal, že projekt napřed bude muset odsouhlasit generální ředitel Petr Dvořák.

Dvořák chce větší spolupráci s regiony

Ten ve svém programu, díky němuž vyhrál ve výběrovém řízení na šéfa televize, věnoval regionům jednu kapitolu. "Hodlám významně podporovat spolupráci České televize s regiony, a to nejen formou zpravodajství, ale i hledáním dalších širších forem regionální spolupráce," napsal Dvořák.

"Budu hledat možnosti využití současných regionálních center a po vzoru studia v Olomouci jejich posílení v místech jako například Plzeň, České Budějovice, Ústí nad Labem, Hradec Králové a Jihlava. Společně s dalším rozvojem studií v Brně, Ostravě a Olomouci by tím Česká televize získala kvalitní pokrytí všech regionů v rámci České republiky," přislíbil Dvořák.

Regionálně nevyvážené zprávy

Ředitel zpravodajství Šámal připomněl, že současné Události v regionech, které se vysílají od šesti večer, jsou regionálně nevyvážené.

"Nereflektují existenci krajů," konstatoval Šámal. Speciální vysílání má jižní Morava, Zlínsko, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a částečně i Vysočina. V české části republiky jsou Události v regionech stejné pro všechny kraje.

Zdeněk Šámal chystá zásadní proměnu regionálních zpráv.
Zdeněk Šámal chystá zásadní proměnu regionálních zpráv. | Foto: Česká televize

Šámal by chtěl, aby ze zhruba pětadvacetiminutového zpravodajství bylo prvních asi 10 minut zpráv z kraje, pro který se vysílají. Zbytek by byly zprávy odjinud. To znamená třináct relací pro 13 krajů, plus Praha.

Za kolik? Levné to nebude

Ředitel zpravodajství upozornil, že ve výsledku může být zpravodajských mutací méně, když se například ukáže, že se všech 14 regionálních mutací vysílaných ve stejný čas do vysílacího multiplexu nevejde.

Šámal zatím nemá ani konkrétní představu o tom, kolik jeho plán bude stát. "Nebude to ale levné," konstatoval Šámal.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy