ČT zase změní zprávy. Do každého kraje pustí jiné

Pavel Baroch
28. 7. 2012 20:05
Za dva roky by mohla veřejnoprávní televize vysílat 14 mutací Událostí v regionech
Foto: Česká televize

Praha - Pro každý kraj speciální podvečerní zpravodajství Události v regionech ČT.

Taková je ideální varianta zásadní proměny regionálního zpravodajství ve veřejnoprávní České televizi, jehož prvním krokem bylo odvolání šéfredaktorů brněnské a ostravské redakce. V budoucnu by měl být totiž jeden šéfredaktor pro všechny regiony.

Ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal potvrdil, že začal připravovat plán na regionalizaci zpravodajství veřejnoprávní televize.

"Vidím to tak za dva roky," řekl Aktuálně.cz Šámal. Dodal, že projekt napřed bude muset odsouhlasit generální ředitel Petr Dvořák.

Dvořák chce větší spolupráci s regiony

Ten ve svém programu, díky němuž vyhrál ve výběrovém řízení na šéfa televize, věnoval regionům jednu kapitolu. "Hodlám významně podporovat spolupráci České televize s regiony, a to nejen formou zpravodajství, ale i hledáním dalších širších forem regionální spolupráce," napsal Dvořák.

"Budu hledat možnosti využití současných regionálních center a po vzoru studia v Olomouci jejich posílení v místech jako například Plzeň, České Budějovice, Ústí nad Labem, Hradec Králové a Jihlava. Společně s dalším rozvojem studií v Brně, Ostravě a Olomouci by tím Česká televize získala kvalitní pokrytí všech regionů v rámci České republiky," přislíbil Dvořák.

Regionálně nevyvážené zprávy

Ředitel zpravodajství Šámal připomněl, že současné Události v regionech, které se vysílají od šesti večer, jsou regionálně nevyvážené.

"Nereflektují existenci krajů," konstatoval Šámal. Speciální vysílání má jižní Morava, Zlínsko, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a částečně i Vysočina. V české části republiky jsou Události v regionech stejné pro všechny kraje.

Zdeněk Šámal chystá zásadní proměnu regionálních zpráv.
Zdeněk Šámal chystá zásadní proměnu regionálních zpráv. | Foto: Česká televize

Šámal by chtěl, aby ze zhruba pětadvacetiminutového zpravodajství bylo prvních asi 10 minut zpráv z kraje, pro který se vysílají. Zbytek by byly zprávy odjinud. To znamená třináct relací pro 13 krajů, plus Praha.

Za kolik? Levné to nebude

Ředitel zpravodajství upozornil, že ve výsledku může být zpravodajských mutací méně, když se například ukáže, že se všech 14 regionálních mutací vysílaných ve stejný čas do vysílacího multiplexu nevejde.

Šámal zatím nemá ani konkrétní představu o tom, kolik jeho plán bude stát. "Nebude to ale levné," konstatoval Šámal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy