ČT pustí do předvolebních debat i strany pod 5 procent

Pavel Baroch
7. 8. 2012 18:44
Veřejnoprávní televize chystá diskusní pořady se 78 lídry ze všech 13 krajů
Foto: Pavel Baroch

Praha - Česká televize chystá před krajskými volbami sérii diskusních pořadů s lídry politických stran a hnutí.

Poprvé se uskuteční ve všech 13 krajích a ČT do debat pustí i lídry stran, které podle průzkumů nepřesáhnou pětiprocentní volební hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva. Televize pozve šest lídrů nejsilnějších stran bez ohledu na to, zda mají víc než pět procent preferencí.

Předvolební průzkumy pro ČT tentokrát připraví hned dvě agentury - STEM/MARK a SC&C a veřejnoprávní televize si údaje ještě sama ověří.

"S cílem podat co nejobjektivnější a co možná nejkvalitnější data využijeme výzkumy od dvou nezávislých renomovaných agentur, které budeme navíc sami interně ověřovat," řekl generální ředitel Petr Dvořák. Přímou kontrolou zpětně projde okolo 90 procent všech výzkumných rozhovorů.

Start v Karlovarském kraji

Ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal uvedl, že průzkumy, z nichž vzejde šest lídrů pro každou předvolební debatu, budou maximálně aktuální. "Protože uzavírka sběru odpovědí je tři dny před vysíláním konkrétního pořadu," sdělil Šámal.

ČT zahájí předvolební debaty v nejmenším kraji - Karlovarském - 28. srpna a skončí je v největším - Středočeském - 6. října. Otázky Václava Moravce Speciál se budou vysílat každé úterý a čtvrtek od devíti večer, potrvají hodinu a půl. 

Takovéto atmosféře se chce ČT vyhnout.
Takovéto atmosféře se chce ČT vyhnout. | Foto: Martina Machová

Debat se znovu budou moci přímo zúčastnit i diváci. ČT ovšem opouští velké sály pro stovky lidí, prostředí bude komornější, pro zhruba 70 až 80 lidí.

Návštěvní řád pro publikum

Zájemci, kteří se budou chtít diskusního pořadu zúčastnit, se mohou přihlásit mailem zveřejněném na speciální internetové stránce. Z přihlášených ČT vybere publikum tak, aby co nejlépe odpovídalo demografickému profilu daného kraje.

Moderátor Václav Moravec uvedl, že vybraní diváci budou muset dodržovat návštěvní řád, aby se zamezilo nevhodnému chování z předchozích debat, kdy měli mnozí lidé na sobě stranická trička, mávali transparenty nebo pískali.

Do výběru témat, která se budou v diskusních pořadech probírat, se budou moci zapojit diváci v rámci rubriky Vaše volba. 

ČT chystá i volební studio

Moravec očekává, že se v diskusích objeví především sociální a ekonomická témata, jako korupce, čerpání peněz z evropských fondů, zdravotnictví nebo dopravní infrastruktura.

"K těmto tématům si již děláme přípravu v rámci týmu předvolebních debat, abychom šli - pokud možno - co nejvíce do hloubky," dodal Moravec.

Půl hodiny před uzavřením volebních místností 13. října pak ČT zahájí vysílání ze speciálního volebního studia, kde kromě krajských voleb přinese i informace o doplňovacích senátních volbách. Volební studio pak bude vysílat i o týden později, po druhém kole voleb do Senátu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Co nabídne TV program?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy