ČT je černá schránka, snižme jí poplatky, zní z hnutí ANO

Domácí Domácí
20. 3. 2015 7:28
Vládní hnutí by naopak podpořilo návrat reklamy na kanál ČT1.
Foto: Česká televize

PrahaČeská televize je podle Andreje Babiše černou schránkou, jejíž hospodaření není dostatečně transparentní. Vládní hnutí ANO proto uvažuje o snížení koncesionářských poplatků, na oplátku by se na kanál ČT1 vrátila reklama.

"Uvažujeme, že by bylo dobré buď poplatek snížit, nebo třeba odpustit lidem s nízkými příjmy. Zákaz reklamy na jedničce nám přijde absurdní, když její program je komerční," řekl Hospodářským novinám poslanec ANO Martin Komárek, expert hnutí na média.

Své plány na změnu financování České televize často probírá s šéfem hnutí Babišem. ČT v nich nazývají "černou schránkou", protože do jejího hospodaření není pořádně vidět.

Říkají, že jejich cílem je nejprve finance na Kavčích horách rozkrýt, a tím zjistit, kolik televize skutečně potřebuje peněz. A podle výsledku pak upravit výši poplatku. "Nejde o nějaký záměr. Jen vyjadřujeme názor, že sedmimiliardový rozpočet je obrovský a hospodaření ČT dnes nemůže de facto nikdo kontrolovat," říká Andrej Babiš.

Nápad přichází v době, kdy je veřejnoprávní televize pod tlakem politiků. Právě tento týden si Babišova firma Agrofert oficiálně stěžovala na kritickou reportáž. Ministr financí k tomu dodal, že "snad každý ví, že v ČT jsou někdy manipulované reportáže".

S kritikou České televize a následnou hrozbou omezit její příjmy navíc krátce před Andrejem Babišem přišel i prezident Miloš Zeman, který by koncesionářské poplatky nejraději zrušil úplně. Senátor Jan Veleba již dokonce sepsal novelu, která financování veřejnoprávního média upravuje. Tento týden ji ale kvůli nejisté podpoře ze strany senátorů stáhl z projednávání.

Celý článek si můžete přečíst na webu Hospodářských novin ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy