ČSSD v červnu představí volební lídry. Musí to být silné osobnosti, tvrdí Sobotka

ČTK ČTK
12. 3. 2017 15:58
ČSSD naplánovala na červen svou programovou konferenci, na které představí svých 14 leaderů do blížících se parlamentních voleb. Místopředsedové strany si také na setkání rozdělili své kompetence.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Tomáš Škoda

Praha - V červnu se sejde programová konference sociální demokracie. ČSSD na ní představí svých 14 volebních lídrů. Premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka to v neděli řekl na tiskové konferenci po společném obědě nově zvoleného vedení ČSSD. Místopředsedové strany si na něm rozdělili své kompetence.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek bude mít i nadále na starosti programové otázky. Na volebním programu nyní strana začne pracovat. Programová debata podle Sobotky nebude jenom interní, chce do ní zapojit i veřejnost. V červnu se pak programem bude zabývat stranická konference. Podle šéfa ČSSD na ní také bude představeno 14 volebních lídrů strany.

Zaorálek řekl, že jedním z bodů volebního programu bude najít způsob, jak podpořit lidi, kteří dobře pracují, jak podpořit kvalifikaci a lidi, kteří mají nápady. Druhou oblastí bude podpora sociálně soudržné společnosti a třetí kultivovat národní kapitál a posílit národní kulturu.

Zahraniční vztahy bude mít v ČSSD na starosti předseda Sněmovny Jan Hamáček. Poslanec Jan Birke, který byl už před sjezdem jmenován volebním manažerem, bude mít odpovědnost za volby a za úkol bude mít také kontakty mezi ČSSD a odbory.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se bude starat v sociální demokracii o odborné komise. Nováček ve vedení strany Petr Dolínek, který je náměstkem pražské primátorky, bude odpovídat za zajišťování podpory pro sociálnědemokratické starosty a zastupitele ve městech a obcích.

Sobotka zároveň poznamenal, že v březnu a dubnu se bude strana zabývat otázkou jednotlivých lídrů a projednáváním kandidátek v jednotlivých krajích. Podotkl, že krajskými lídry by měly být viditelné, silné a respektované osobnosti.

Dohnat ANO

Za úkol na nejbližší období označil snížení náskoku hnutí ANO ve volebních preferencích a zvýšení podpory veřejnosti. Podle Sobotky ČSSD nevylučuje koalici, která by mohla fungovat ve stejném složení jako nyní. Chce v ní ale mít rozhodující slovo, aby mohli sociální demokraté ovlivnit její program.

Vedení sociální demokracie na tiskové konferenci odmítlo návrh hnutí ANO na omezení počtu poslanců. Podle Sobotky zmenšení Parlamentu znamená slabší opozici a tím i slabší kontrolu vlády. Hamáček poznamenal, že návrhy vychází z velmi odlišných systémů, stejně jako Zaorálek je označil za populistické.

K možnosti snížení počtu ministerstev Marksová řekla, že si nedovede představit, která by se mohla slučovat, aby fungovala lépe. Za svůj sen naopak označila, že by její ministerstvo práce a sociálních věcí kvůli své velikosti bylo rozděleno na dvě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy