Zbrojení na krajské volby začalo. ANO se pustilo do ČSSD

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Jakub Kalenský
Aktualizováno 28. 2. 2015 13:08
Andrej Babiš na volebním sněmu hnutí ANO ostře zkritizoval koaličního partnera. ČSSD ho prý ošidila při jednání o vládě a rozhazuje státní peníze.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Špičky hnutí ANO začaly zbrojit proti ČSSD před krajskými volbami, které se konají příští rok.

Ministr financí Andrej Babiš se na sobotním sněmu hnutí ANO ostře pustil do vládního partnera.

Sociální demokraté prý jeho hnutí jako nováčky při vyjednávání o koalici ošidili. "Po volbách jsme naskočili do koaličního vyjednávání v podstatě se stejným výsledkem, jaký měla ČSSD. Byli jsme noví, věřili jsme, že koalice je partnerství bez podrazů. Není tomu tak,“ dodal Babiš.

Podle něj lze v příštím roce kvůli krajským volbám čekat, že se přístup koaličních partnerů bude ještě zhoršovat. "ČSSD totiž bude chtít obhájit většinu postů hejtmanů,“ dodal Babiš.

Vyhrocení situace připouští i favorit na prvního místopředsedu Jaroslav Faltýnek.

"Samozřejmě jsme ve zvláštní situaci, jakou česká politika ještě nezažila: dvě největší strany jsou vládními partnery i soupeři zároveň,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz těsně před sněmem.

Místopředseda ČSSD Milan Chovanec uvedl, že ho Babišův projev překvapil. "V mnohém připomínal dobu vlády Nečase a Kalouska, kdy si koaliční strany běžně vzájemně okopávaly kotníky," uvedl Chovanec.

Přestřelky mezi dvěma nejsilnějšími vládními stranami začaly už v minulých týdnech. Sociální demokraté začali tlačit na zavedení sektorové daně – k té se totiž koalice zavázala v případě, že se do roku 2015 nepodaří vybrat více peněz na daních. A tento závazek Babišovi zatím nevyšel.

"To je náš společný úkol, to není jen úkol pana Babiše. A oni si teď z nás dělají srandu. Nechápu, proč teď sociální demokraté otevírají debatu, zda budeme zvyšovat daně,“ zlobil se těsně před sněmem Faltýnek.

Babiš: Nejradši bych vládl sám

Oba přední muži ANO se shodují, že měli v koalici získat silnější slovo. "Dneska už vím, že bylo naivní přistoupit na to, aby ČSSD měla osm členů vlády a my při podobném výsledku jen šest,“ řekl delegátům na sněmu Babiš.

Šéf hnutí koaličního partnera svým straníkům popisoval vskutku barvitě – jde prý o stranu zatíženou kontroverzní minulostí. A proti takovým hnutí ANO vzniklo. "My v koaliční vládě opravdu nechceme podporovat ČSSD v budování rozdávačného a nezodpovědného státu. Takový stát je hrozně drahý a nakonec ohrožuje své obyvatele,“ dodal Babiš.

"Ne vše se nám vždy povedlo, ale ČSSD může být na svou minulost hrdá. Může být na svou minulost hrdý pan Babiš?" reagoval na Twitteru předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

III. sněm ANO
III. sněm ANO | Foto: Matej Slávik

Babiš v projevu přiznal, že by nejraději po příštích volbách vládl sám, bez koaličních partnerů.

"I stát by šlo řídit mnohem lépe, kdybychom měli u nás, jako třeba ve Spojených státech, většinový systém. Jeden řídí a druhý je v opozici. Jeden má stoprocentní zodpovědnost, druhý ho hlídá a kontroluje. Vím, že to teď není reálné. Naším cílem v příštích volbách proto musí být dosažení takového výsledku, abychom dali do pořádku i další resorty, které nyní nespravujeme,“ dodal Babiš.

ČSSD: Taky vám to nejde

Nejvíce se jako obvykle pustil do ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka  (ČSSD). "Zdravotnictví stále chybí jakákoli dlouhodobá koncepce, je mimořádně zatíženo korupcí a chybí mu elementární transparentnost," vzkázal mu Babiš.

Podle Chovance však mají i sociální demokraté problém s tím, jak ANO vede některé své resorty. "Máme obavy, zda se podaří dokončit výstavbu dálnic a vybrat mýto. I my máme obavy, zda se ministerstvu spravedlnosti podaří nový zákon o státním zastupitelství. Taktéž nás znepokojuje oblast výběru daní a stav zavádění s tím souvisejících opatření, např. problematika registračních pokladen," uvedl Chovanec.

 

Právě se děje

Další zprávy