ČSSD se vrací k "hlávce zelí", nové logo končí. Je to jejich volba, účel splnilo, vzkazuje autor

Radek Bartoníček Barbora Němcová Radek Bartoníček, Barbora Němcová
Aktualizováno 22. 11. 2017 13:39
Strana se vrací k původnímu logu měsíc po volbách, ve kterých utrpěla těžkou porážku. ČSSD nové logo přitom představila teprve letos v červnu.
Volební logo ČSSD.
Volební logo ČSSD. | Foto: Kateřina Frouzová

Praha - Sociální demokraté se vrátili ke svému původnímu logu. Přitom ještě v červnu strana tvrdila, že se chce více přiblížit mladším voličům a právě změna loga by tomu měla pomoci.

"Logo, které jsme používali, bylo jen na období voleb. Smlouva na jeho používání nám skončila," vysvětluje tiskový mluvčí ČSSD Mikuláš Klang a odmítá, že by ČSSD s volebním logem počítala na delší dobu. "Jeho krátkodobé použití bylo plánované delší dobu," tvrdí.

"K tomu, aby to logo mohlo být oficiální, tak by muselo dojít k jeho odhlasování, což se nestalo," doplnil Klang s tím, že trvalá změna oficiálního loga není na pořadu dne.

Kreativní ředitel Martin Charvát, jehož tým volební logo ČSSD navrhoval, tvrdí, že strana logo používat smí. "Logo jsme jim předali se všemi právy a mohou ho používat libovolně a pro jakékoliv účely," říká.

Zároveň potvrzuje, že logo bylo od počátku určeno pro předvolební kampaň. "Svoji úlohu splnilo, a pokud se chtějí teď vrátit ke svému původnímu, takříkajíc hlavnímu logu, tak je to jejich volba," upřesňuje a dodává: "Staré logo je na jednu stranu tradiční, ale na druhou stranu už má za sebou nějaký pátek a chtělo by oživit, redesignovat,"

ČSSD nové logo představila letos v červnu. To staré totiž podle volebního lídra Lubomíra Zaorálka esteticky nevyhovovalo. "Dlouhodobě mi připadá, že esteticky je sociální demokracie pár let zpátky. To naše logo mi někdy připadá spíš jako hlávka zelí než jako růže, jak tvrdíme," tvrdil Zaorálek před pár měsíci.

Zaorálek nyní změnu loga popírá. Na otázku, zda se ČSSD vrací ke starému logu, Zaorálek odpověděl: "Ale ne … hloupost."

Autorem volebního loga, které připomínalo květ růže, který je pro ČSSD typický, je Martin Charvát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy