ČSSD má nové logo. Je oranžové a víc připomíná květinu. Příště ho ztmavíme, prohlásil Foldyna

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 6. 2017 17:27
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek v pátek odpoledne představil nové logo, s nímž strana půjde do voleb. To staré totiž podle něj esteticky nevyhovovalo. "Dlouhodobě mi připadá, že esteticky je sociální demokracie pár let zpátky. To naše logo mi někdy připadá spíš jako hlávka zelí než jako růže, jak tvrdíme," vysvětlil nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz Zaorálek, který v pozici volebního lídra vystřídal premiéra Bohuslava Sobotku. Od nového vedení si strana, v jejímž čele teď stojí ministr vnitra Milan Chovanec, slibuje i dynamičtější kampaň. Tu jí povede marketingový expert Robert Žanony, který dříve působil v týmu slovenského premiéra Roberta Fica.
Foto: Kateřina Frouzová

Praha - Sociální demokraté v pátek představili nové logo strany. To staré volebnímu lídrovi ČSSD Lubomírovi Zaorálkovi připomínalo "hlávku zelí". 

Foto: Kateřina Frouzová

Symbolem strany zůstane i nadále oranžová růže, ta nová jen podle Zaorálka více připomíná květinu. Změnilo se také písmo ve zkratce ČSSD. "Řekl jsem, že chci novou estetiku, a já s tím návrhem spokojen jsem," sdělil volební lídr strany Zaorálek. "Identita sociální demokracie nebude zpochybněná, je ale v novém hávu. Děkuji za ten nápad, připadá mi to vtipné," dodal s tím, že to měla sociální demokracie udělat dříve. 

Autorem nového loga je Martin Charvát. Podle něj lze nový symbol strany pohodlně využít na internetu i v mobilním prostředí. "Zůstaly zachované atributy sociální demokracie - symbol růže, jednoduchá typografie a samozřejmě oranžová barva," řekl Charvát.

Tradičním kritikem sociálnědemokratické oranžové barvy je už léta ústecký poslanec Jaroslav Foldyna, který by chtěl růži přebarvit načerveno. "Panu Foldynovi jsme to vysvětlili, i když je boxer, myslím, že to pochopil. Slíbil mi, že to už nebude komentovat.

Kdyby ještě něco říkal, tak mi to na něj práskněte," řekl v nadsázce Zaorálek. Foldyna při odchodu z jednání strany odpověděl na otázku, jak se mu logo líbí, v podobném duchu. "Příště ho ztmavíme," pronesl mezi dveřmi Lidového domu

Ministr zahraničí je přesvědčený, že strana musí ukončit "psychoanalýzu", jak říká vnitřním třenicím a hádkám o místa na kandidátkách pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. "Jsme země, která má čtvrtý nejmenší dluh HDP v celé Evropské unii," upozornil Zaorálek.

Podle něj je výsledkem práce sociální demokracie to, že stát zrušil poplatky ve zdravotnictví, školství je bezplatné a Česko poskytuje lidem "ohromnou pomoc v oblasti sociální a veřejné služby".

"Byl bych rád, kdybychom v sociální demokracii skončili s psychoanalýzou, mluvením o sobě, a kdybychom začali mluvit o tom, co země potřebuje," dodal Zaorálek. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla Moskva

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to ruské ministerstvo zahraničí. Zmražení by mělo být součástí ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoliv podmínek dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku ke zmrazení počtu jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes tisíc lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku stovek trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Dva trestanci byli zastřeleni, uvedla konžská státní policie.

"Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

"Provizorní bilance: Dva trestanci byli zastřeleni a z počtu 1300 vězňů jich převážná většina zmizela," uvedla na twitteru policie, podle které za útokem rovněž stály milice AFD. Podle Bakwanamahy se ve věznici nacházelo 1455 vězňů, z nichž jich zhruba 100 v zařízení po útoku zůstalo.

K zodpovědnosti za incident se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila odnož IS operující ve střední Africe. Organizace se v minulosti již několikrát prohlásila za strůjce útoků, které konžské úřady připisovaly AFD, píše agentura Reuters. Podle OSN však neexistují žádné důkazy, že je mezi oběma skupinami přímé spojení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy