ČSSD řeší problém: posílala prý dotace do nevěstince

Eliška Bártová Michal Žák Eliška Bártová, Michal Žák
12. 2. 2009 13:40
Píše to MF DNES a politici tvrdí, že je to lež

Náchod - Sociální demokracie stojí před dalším problémem se svými členy v Královéhradeckém kraji.

Poté, co celý leden řešila kauzu vicehejtmana Vladimíra Drymla, který byl na konci z krajské funkce sesazen, přišel nyní deník MF DNES s informací, že socialisté posílali v roce 2005, kdy byli vládní stranou, z rozpočtu několik milionů korun na rekonstrukci nevěstince v Náchodě.

Deník popisuje dvě dotace. Jednu více než miliónovu na rekonstrukci hotelu, kde svého času sídlil nevěstinec, druhou zhruba čtyřmiliónovou na projekt, v jehož rámci se v hotelu pořádaly kursy pro zdravotně postižené.

Příjemcem peněz byl podle deníku Vladimír Mrština, dnes člen Krajského výkonného výboru ČSSD.

Co říká politik

Ten dnes pro deník Aktuálně.cz přiznal, že hotel v 90. letech minulého století pronajímal a nájemce v jedné jeho části skutečně provozoval noční klub.

Tvrdí však, že pronájem pro nevěstinec skončil v roce 1999. "Dotace přišly o několik let později," říká krajský politik.

Tvrdí také, že obnovu hotelu financoval z vlastních zdrojů. "Ať mi ukáže, že jediná koruna ze státního rozpočtu šla na výstavbu nebo přestavbu hotelu," vyzval autora článku.

Mrština říká, že část státních peněz použil na evropský projekt vzdělávání lidí s postižením, na němž se podílel i Úřad práce v Hradci Králové. Další část šla - prý podle plánu - na vybavení okolí: vybudování hřiště, parkoviště a minigolfu.

Také podle ředitele úřadu práce, přes který se měly peníze k Mrštinovi dostat, považuje podezření za absurdní. "Dostali jsme od MPSV zhruba 100 milionů na rozdělení v rámci grantových řízení," popsal proces deníku Aktuálně.cz Martin Horák. "A jedním z projektů, které jsme vybrali byl pana Mrštiny na práci lidí s postižením."

Podle Horáka prý s ministerstvem jednal úřad práce, nikoliv Mrština. "Tehdy ředitelem ÚP pan Kafka, který je dnes poslancem za ODS, takže není možné podezírat ho, že by grant přidělil Mrštinovi jako stranickému kolegovi."

Zlobí se i ČSSD

Proti článku se ohradila i sociální demokracie.

Předseda Jiří Paroubek ve většině bodů svého prohlášení vyzývá deník k opravě či doložení uvedených tvrzení, v jednom pak útočí na minulost svého funkcionáře Mrštiny.

"Vzhledem k sílícím informacím, které zpochybňují minulost pana Miloslava Mrštiny a především jeho lustrační osvědčení, budeme požadovat od krajské organizace ČSSD v Královehradeckém kraji prošetření všech podezření, která se Miloslava Mrštiny týkají," píše předseda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy