Lex Babiš jde do sněmovny, i když je v něm chyba. Ministr financí koaliční partnery nepřesvědčil

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 23. 11. 2016 18:21
Podle premiéra Bohuslava Sobotky je důležité, aby byl zákon o střetu zájmů, nazývaný také lex Babiš, schválen. Poslanci o něm budou rozhodovat příští týden, a to i přesto, že podle sněmovních legislativců obsahuje chybu. Média by tak nesměli vlastnit nejen ministři, ale ani poslanci a senátoři. Babiš to označil za podraz, neboť podle něj existovala dohoda, že zákon nejprve posoudí experti a až poté bude zařazen na program zasedání.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha – Zákon o střetu zájmů budou poslanci příští týden přeci jen schvalovat. A to přesto, že takzvaný lex Babiš obsahuje drobnou chybu, která ale může být podle názoru některých právníků klíčová. Na ni po analýze Parlamentního institutu upozornil ministr financí Andrej Babiš (ANO) své kolegy na středeční koaliční radě. 

Malý detail, který během projednávání přehlédli poslanci i senátoři, ale může podle některých právníků způsobit velké potíže. V předloze totiž chybí vymezení, které by vlastnictví médií zakazovalo pouze ministrům. Ve stávajícím znění se tak vztahuje nejen na ně, ale na další veřejné funkcionáře. Kromě poslanců a senátorů také třeba zastupitele, hradního kancléře nebo ombudsmana.

Sociální demokraté ale tvrdí, že o chybu vlastně nejde: Sociální demokraté navíc tvrdí, že o žádnou chybu vlastně nejde. "Pan Faltýnek v minulosti kritizoval právě fakt, že by se paragraf zakazující vlastnit média týkal jen ministrů a ne dalších ústavních činitelů. Tak mu jen vycházíme vstříc," řekl po jednání koaliční rady poslanec ČSSD a příští ministr pro legislativu Jan Chvojka, který je pod zákonem podepsaný. "ČSSD bude primárně hlasovat pro senátní úpravu, pokud neprojde, podpoříme původní sněmovní verzi," dodal premiér Bohuslav Sobotka, "nikdo z našich poslanců nebo senátorů nepodniká v médiích, ani si nemyslím, že by se chystali." Důležité podle premiéra je, aby zákon byl v každém případě schválen. 

Podle Babiše zařazením návrhu na program schůze ČSSD opět porušila dohodu, protože slíbila nejprve věc projednat s experty. Zopakoval, že návrh považuje za protiústavní. "Je to zákon z dílny pana (Miroslava) Kalouska a ČSSD, který mi má znechutit politiku, je to zákon, který je protiústavní, šitý na míru proti mé osobě," uvedl Babiš před koaličním jednáním. Zásadní problém podle něj tkví v tom, že předkladatelé nedodrželi slib, že se norma nebude týkat současných ministrů.

"Bylo domluveno, že naši experti se potkají a že to budou řešit, k našemu překvapení následoval další podraz ze strany ČSSD, která to prosadila jako bod na příští zasedání sněmovny, takže zase nedodrželi slovo," konstatoval Babiš.

Zástupci ČSSD a lidovců ale přesto další úpravy zákona před úterním schvalování ve sněmovně odmítli. Poslanci tak budou primárně rozhodovat o senátní úpravě, která chce odklad účinnosti zákona až od září příštího roku. A nebo se vrátí k původnímu znění, podle kterého nemůžou firmy, které vlastní členové vlády, získávat dotace a státní zakázky.

Škoda, že Havel nedovezl z USA většinový systém, už teď je to hnutí ANO a všichni proti nám. Senát kritizuji dlouhodobě, říká Andrej Babiš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy