ČSSD pošle parkování v Praze k Ústavnímu soudu

tsc
26. 3. 2008 9:40
Skupina poslanců ČSSD podává stížnost na parkovací zóny
Zaparkovat ve všední den v centru velkých měst je vždy problém. Ulice jsou přeplněné nezřídka i na placených místech a obchodní domy většinou regulují volná parkovací místa omezenou dobou parkování.
Zaparkovat ve všední den v centru velkých měst je vždy problém. Ulice jsou přeplněné nezřídka i na placených místech a obchodní domy většinou regulují volná parkovací místa omezenou dobou parkování. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Skupina poslanců ČSSD podává k Ústavnímu soudu žádost, aby zrušil nařízení pražského magistrátu, kterým se v metropoli rozšířily zóny placeného parkování. Informoval o tom deník Právo.

Parkovací zóny, které se v objevily kromě prvního, druhého a třetího pražského okrsku i v Praze 7, komplikují život nejen jejich obyvatelům, ale i návštěvníkům, neboť možnosti parkování jsou podle deníku velmi omezené.

Lenka Mazuchová (ČSSD), iniciátorka stížnosti, se domnívá, že zóny přinesly víc škody než užitku zejména příbuzným rezidentů, kteří za nimi do Prahy dojíždějí, a také lidem, kteří do metropole jezdí za prací.

"Podle poslankyně je zavedení zón nesystémové a navíc v nesouladu s veřejným zájmem, a proto je i protiprávní," píše Právo. Poslankyni vadí, že ve srovnání s cizinou v Praze nevznikla nová parkoviště. Ani návštěvníci, kteří by byli ochotni za parkování platit, tak nemají kde auto nechat.

Poslankyně navrhuje, aby se o víkendech umožnilo parkování i v zónách, neboť ty většinou během volna obsazeny nejsou. Komplikaci přinášejí zóny i pro řemeslnické firmy, jejichž tzv. dočasná parkovací karta platí jen dvě hodiny. Některé firmy kvůli tomu zvedly ceny.

Magistrátní úředníci však tvrdí, že zóny splnily očekávání a aut v centru ubylo. Náměstek primátora Rudolf Blažek podle Práva označil aktivitu poslanců ČSSD za populistické sbírání bodů. Připustil, že některá opatření se mohou změkčit. Trvá však na tom, že parkovišť je dostatek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy