ČSSD nám nabídla úsměvně nízkou částku, ne 180 milionů. Ani to by ale nestačilo, říká Altnerův syn

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 21. 9. 2017 16:00
Syn zesnulého právníka Zdeňka Altnera, který pomohl ČSSD vyhrát spor o Lidový dům, potvrdil, že se na něj a jeho sourozence sociální demokraté obrátili s návrhem na mimosoudní vyrovnání. Popřel ale, že by strana nabízela 180 milionů korun, jak s odkazem na zdroj v ČSSD informoval Radiožurnál. "Sociální demokraté něco nabídli, ale byla to úsměvně nízká částka. Rozhodně to nebylo 180 milionů, bylo to daleko méně. Ale i těch 180 milionů by byla velmi nízká částka," řekl Aktuálně.cz syn nedávno zemřelého právníka Patrik Altner.
Právník Zdeněk Altner, který pomohl ČSSD získat Lidový dům.
Právník Zdeněk Altner, který pomohl ČSSD získat Lidový dům. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - ČSSD sice nabídla dědicům právníka Zdeňka Altnera, který před lety pomohl sociálním demokratům vyhrát spor o Lidový dům, mimosoudní vyrovnání, částka ale byla podstatně nižší než 180 milionů korun, řekl Aktuálně.cz Patrik Altner, syn zesnulého advokáta.

Radiožurnál ve čtvrtek s odkazem na vysoce postavený zdroj z ČSSD uvedl, že strana rodině nabídla mimosoudní vyrovnání ve výši 180 až 200 milionů. To ale Altner mladší popírá.

"Sociální demokraté něco nabídli, ale byla to úsměvně nízká částka. Rozhodně to nebylo 180 milionů, bylo to daleko méně. Ale i těch 180 milionů by byla velmi nízká částka," řekl Aktuálně.cz syn nedávno zemřelého právníka Patrik Altner.

"Konkrétní zatím nebudu, dokud se nedomluvím se sourozenci, jak na to zareagujeme," dodal s tím, že svá slova může případně dokázat písemnou nabídkou ČSSD.

Veronika Altnerová, další z advokátových dědiců, se později od bratrových slov distancovala s tím, že se oficiálně vyjádří jejich právník Václav Veselý. "Takovýto způsob vyjadřování nepovažuji za vhodný," napsala redakci.

Advokát Veselý, který zastupoval zesnulého Zdeňka Altnera a nyní radí při vyjednávání jeho potomkům, Aktuálně.cz řekl, že se rodina chystá vydat písemné stanovisko. "V prohlášení bude, že jednáme se sociální demokracií a jednání bylo přerušeno z důvodu dědického řízení, protože není znám okruh dědiců. K částkám se nebudeme vyjadřovat, neboť se jedná o jiné sumy. Nejstarší syn Zdeněk Altner odmítl pouze dědictví," řekl. 

Důvodem odmítnutí bylo to, že Altner starší čelil několika exekucím, které by poté přešly na dědice. Jak už dříve napsal server Aktuálně.cz, exekucí bylo nejméně 14 za více než 20 milionů korun. I proto ČSSD před vyplacením peněz chtěla nejprve uspokojit Altnerovy věřitele.

Pražský městský soud loni 31. března přiznal Altnerovi téměř 338 milionů korun za to, že stranu od roku 1997 zastupoval ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Podle rozsudku mu má ČSSD zaplatit 18,5 milionu korun, nejvýraznější část celkové částky však tvořila smluvní pokuta, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun.

Představitelé sociální demokracie vyjadřovali připravenost částku zaplatit, vadila jim ale smluvní pokuta, která podle nich narostla především kvůli průtahům způsobeným Altnerem. Sociální demokracie si vzala u banky úvěr 338 milionů korun, z výroční zprávy však vyplývá, že do konce loňského roku nebyl čerpán. Právník loni na podzim zemřel a jeho nárok přešel na dědice. Dědické řízení se před měsícem začalo chýlit ke konci, uvedl Radiožurnál.

ČSSD se dovolala k Nejvyššímu soudu. Ten vydal předběžné opatření, že dokud nerozhodne, tak strana nemusí nic platit. Pokud se Altnerovy děti s ČSSD nedohodnou, bude o stamilionech rozhodovat Nejvyšší soud. Jednání ale ještě není nařízené.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy