ČSSD nám nabídla úsměvně nízkou částku, ne 180 milionů. Ani to by ale nestačilo, říká Altnerův syn

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 21. 9. 2017 16:00
Syn zesnulého právníka Zdeňka Altnera, který pomohl ČSSD vyhrát spor o Lidový dům, potvrdil, že se na něj a jeho sourozence sociální demokraté obrátili s návrhem na mimosoudní vyrovnání. Popřel ale, že by strana nabízela 180 milionů korun, jak s odkazem na zdroj v ČSSD informoval Radiožurnál. "Sociální demokraté něco nabídli, ale byla to úsměvně nízká částka. Rozhodně to nebylo 180 milionů, bylo to daleko méně. Ale i těch 180 milionů by byla velmi nízká částka," řekl Aktuálně.cz syn nedávno zemřelého právníka Patrik Altner.
Právník Zdeněk Altner, který pomohl ČSSD získat Lidový dům.
Právník Zdeněk Altner, který pomohl ČSSD získat Lidový dům. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - ČSSD sice nabídla dědicům právníka Zdeňka Altnera, který před lety pomohl sociálním demokratům vyhrát spor o Lidový dům, mimosoudní vyrovnání, částka ale byla podstatně nižší než 180 milionů korun, řekl Aktuálně.cz Patrik Altner, syn zesnulého advokáta.

Radiožurnál ve čtvrtek s odkazem na vysoce postavený zdroj z ČSSD uvedl, že strana rodině nabídla mimosoudní vyrovnání ve výši 180 až 200 milionů. To ale Altner mladší popírá.

"Sociální demokraté něco nabídli, ale byla to úsměvně nízká částka. Rozhodně to nebylo 180 milionů, bylo to daleko méně. Ale i těch 180 milionů by byla velmi nízká částka," řekl Aktuálně.cz syn nedávno zemřelého právníka Patrik Altner.

"Konkrétní zatím nebudu, dokud se nedomluvím se sourozenci, jak na to zareagujeme," dodal s tím, že svá slova může případně dokázat písemnou nabídkou ČSSD.

Veronika Altnerová, další z advokátových dědiců, se později od bratrových slov distancovala s tím, že se oficiálně vyjádří jejich právník Václav Veselý. "Takovýto způsob vyjadřování nepovažuji za vhodný," napsala redakci.

Advokát Veselý, který zastupoval zesnulého Zdeňka Altnera a nyní radí při vyjednávání jeho potomkům, Aktuálně.cz řekl, že se rodina chystá vydat písemné stanovisko. "V prohlášení bude, že jednáme se sociální demokracií a jednání bylo přerušeno z důvodu dědického řízení, protože není znám okruh dědiců. K částkám se nebudeme vyjadřovat, neboť se jedná o jiné sumy. Nejstarší syn Zdeněk Altner odmítl pouze dědictví," řekl. 

Důvodem odmítnutí bylo to, že Altner starší čelil několika exekucím, které by poté přešly na dědice. Jak už dříve napsal server Aktuálně.cz, exekucí bylo nejméně 14 za více než 20 milionů korun. I proto ČSSD před vyplacením peněz chtěla nejprve uspokojit Altnerovy věřitele.

Pražský městský soud loni 31. března přiznal Altnerovi téměř 338 milionů korun za to, že stranu od roku 1997 zastupoval ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Podle rozsudku mu má ČSSD zaplatit 18,5 milionu korun, nejvýraznější část celkové částky však tvořila smluvní pokuta, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun.

Představitelé sociální demokracie vyjadřovali připravenost částku zaplatit, vadila jim ale smluvní pokuta, která podle nich narostla především kvůli průtahům způsobeným Altnerem. Sociální demokracie si vzala u banky úvěr 338 milionů korun, z výroční zprávy však vyplývá, že do konce loňského roku nebyl čerpán. Právník loni na podzim zemřel a jeho nárok přešel na dědice. Dědické řízení se před měsícem začalo chýlit ke konci, uvedl Radiožurnál.

ČSSD se dovolala k Nejvyššímu soudu. Ten vydal předběžné opatření, že dokud nerozhodne, tak strana nemusí nic platit. Pokud se Altnerovy děti s ČSSD nedohodnou, bude o stamilionech rozhodovat Nejvyšší soud. Jednání ale ještě není nařízené.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy