ČSSD nám nabídla úsměvně nízkou částku, ne 180 milionů. Ani to by ale nestačilo, říká Altnerův syn

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 21. 9. 2017 16:00
Syn zesnulého právníka Zdeňka Altnera, který pomohl ČSSD vyhrát spor o Lidový dům, potvrdil, že se na něj a jeho sourozence sociální demokraté obrátili s návrhem na mimosoudní vyrovnání. Popřel ale, že by strana nabízela 180 milionů korun, jak s odkazem na zdroj v ČSSD informoval Radiožurnál. "Sociální demokraté něco nabídli, ale byla to úsměvně nízká částka. Rozhodně to nebylo 180 milionů, bylo to daleko méně. Ale i těch 180 milionů by byla velmi nízká částka," řekl Aktuálně.cz syn nedávno zemřelého právníka Patrik Altner.
Právník Zdeněk Altner, který pomohl ČSSD získat Lidový dům.
Právník Zdeněk Altner, který pomohl ČSSD získat Lidový dům. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - ČSSD sice nabídla dědicům právníka Zdeňka Altnera, který před lety pomohl sociálním demokratům vyhrát spor o Lidový dům, mimosoudní vyrovnání, částka ale byla podstatně nižší než 180 milionů korun, řekl Aktuálně.cz Patrik Altner, syn zesnulého advokáta.

Radiožurnál ve čtvrtek s odkazem na vysoce postavený zdroj z ČSSD uvedl, že strana rodině nabídla mimosoudní vyrovnání ve výši 180 až 200 milionů. To ale Altner mladší popírá.

"Sociální demokraté něco nabídli, ale byla to úsměvně nízká částka. Rozhodně to nebylo 180 milionů, bylo to daleko méně. Ale i těch 180 milionů by byla velmi nízká částka," řekl Aktuálně.cz syn nedávno zemřelého právníka Patrik Altner.

"Konkrétní zatím nebudu, dokud se nedomluvím se sourozenci, jak na to zareagujeme," dodal s tím, že svá slova může případně dokázat písemnou nabídkou ČSSD.

Veronika Altnerová, další z advokátových dědiců, se později od bratrových slov distancovala s tím, že se oficiálně vyjádří jejich právník Václav Veselý. "Takovýto způsob vyjadřování nepovažuji za vhodný," napsala redakci.

Advokát Veselý, který zastupoval zesnulého Zdeňka Altnera a nyní radí při vyjednávání jeho potomkům, Aktuálně.cz řekl, že se rodina chystá vydat písemné stanovisko. "V prohlášení bude, že jednáme se sociální demokracií a jednání bylo přerušeno z důvodu dědického řízení, protože není znám okruh dědiců. K částkám se nebudeme vyjadřovat, neboť se jedná o jiné sumy. Nejstarší syn Zdeněk Altner odmítl pouze dědictví," řekl. 

Důvodem odmítnutí bylo to, že Altner starší čelil několika exekucím, které by poté přešly na dědice. Jak už dříve napsal server Aktuálně.cz, exekucí bylo nejméně 14 za více než 20 milionů korun. I proto ČSSD před vyplacením peněz chtěla nejprve uspokojit Altnerovy věřitele.

Pražský městský soud loni 31. března přiznal Altnerovi téměř 338 milionů korun za to, že stranu od roku 1997 zastupoval ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Podle rozsudku mu má ČSSD zaplatit 18,5 milionu korun, nejvýraznější část celkové částky však tvořila smluvní pokuta, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun.

Představitelé sociální demokracie vyjadřovali připravenost částku zaplatit, vadila jim ale smluvní pokuta, která podle nich narostla především kvůli průtahům způsobeným Altnerem. Sociální demokracie si vzala u banky úvěr 338 milionů korun, z výroční zprávy však vyplývá, že do konce loňského roku nebyl čerpán. Právník loni na podzim zemřel a jeho nárok přešel na dědice. Dědické řízení se před měsícem začalo chýlit ke konci, uvedl Radiožurnál.

ČSSD se dovolala k Nejvyššímu soudu. Ten vydal předběžné opatření, že dokud nerozhodne, tak strana nemusí nic platit. Pokud se Altnerovy děti s ČSSD nedohodnou, bude o stamilionech rozhodovat Nejvyšší soud. Jednání ale ještě není nařízené.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Zdražování nových bytů v Praze na konci roku zpomalilo meziročně z 11,4 procenta na 4,4 procenta

Další zprávy