ČSSD nám nabídla úsměvně nízkou částku, ne 180 milionů. Ani to by ale nestačilo, říká Altnerův syn

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 21. 9. 2017 16:00
Syn zesnulého právníka Zdeňka Altnera, který pomohl ČSSD vyhrát spor o Lidový dům, potvrdil, že se na něj a jeho sourozence sociální demokraté obrátili s návrhem na mimosoudní vyrovnání. Popřel ale, že by strana nabízela 180 milionů korun, jak s odkazem na zdroj v ČSSD informoval Radiožurnál. "Sociální demokraté něco nabídli, ale byla to úsměvně nízká částka. Rozhodně to nebylo 180 milionů, bylo to daleko méně. Ale i těch 180 milionů by byla velmi nízká částka," řekl Aktuálně.cz syn nedávno zemřelého právníka Patrik Altner.
Právník Zdeněk Altner, který pomohl ČSSD získat Lidový dům.
Právník Zdeněk Altner, který pomohl ČSSD získat Lidový dům. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - ČSSD sice nabídla dědicům právníka Zdeňka Altnera, který před lety pomohl sociálním demokratům vyhrát spor o Lidový dům, mimosoudní vyrovnání, částka ale byla podstatně nižší než 180 milionů korun, řekl Aktuálně.cz Patrik Altner, syn zesnulého advokáta.

Radiožurnál ve čtvrtek s odkazem na vysoce postavený zdroj z ČSSD uvedl, že strana rodině nabídla mimosoudní vyrovnání ve výši 180 až 200 milionů. To ale Altner mladší popírá.

"Sociální demokraté něco nabídli, ale byla to úsměvně nízká částka. Rozhodně to nebylo 180 milionů, bylo to daleko méně. Ale i těch 180 milionů by byla velmi nízká částka," řekl Aktuálně.cz syn nedávno zemřelého právníka Patrik Altner.

"Konkrétní zatím nebudu, dokud se nedomluvím se sourozenci, jak na to zareagujeme," dodal s tím, že svá slova může případně dokázat písemnou nabídkou ČSSD.

Veronika Altnerová, další z advokátových dědiců, se později od bratrových slov distancovala s tím, že se oficiálně vyjádří jejich právník Václav Veselý. "Takovýto způsob vyjadřování nepovažuji za vhodný," napsala redakci.

Advokát Veselý, který zastupoval zesnulého Zdeňka Altnera a nyní radí při vyjednávání jeho potomkům, Aktuálně.cz řekl, že se rodina chystá vydat písemné stanovisko. "V prohlášení bude, že jednáme se sociální demokracií a jednání bylo přerušeno z důvodu dědického řízení, protože není znám okruh dědiců. K částkám se nebudeme vyjadřovat, neboť se jedná o jiné sumy. Nejstarší syn Zdeněk Altner odmítl pouze dědictví," řekl. 

Důvodem odmítnutí bylo to, že Altner starší čelil několika exekucím, které by poté přešly na dědice. Jak už dříve napsal server Aktuálně.cz, exekucí bylo nejméně 14 za více než 20 milionů korun. I proto ČSSD před vyplacením peněz chtěla nejprve uspokojit Altnerovy věřitele.

Pražský městský soud loni 31. března přiznal Altnerovi téměř 338 milionů korun za to, že stranu od roku 1997 zastupoval ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Podle rozsudku mu má ČSSD zaplatit 18,5 milionu korun, nejvýraznější část celkové částky však tvořila smluvní pokuta, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun.

Představitelé sociální demokracie vyjadřovali připravenost částku zaplatit, vadila jim ale smluvní pokuta, která podle nich narostla především kvůli průtahům způsobeným Altnerem. Sociální demokracie si vzala u banky úvěr 338 milionů korun, z výroční zprávy však vyplývá, že do konce loňského roku nebyl čerpán. Právník loni na podzim zemřel a jeho nárok přešel na dědice. Dědické řízení se před měsícem začalo chýlit ke konci, uvedl Radiožurnál.

ČSSD se dovolala k Nejvyššímu soudu. Ten vydal předběžné opatření, že dokud nerozhodne, tak strana nemusí nic platit. Pokud se Altnerovy děti s ČSSD nedohodnou, bude o stamilionech rozhodovat Nejvyšší soud. Jednání ale ještě není nařízené.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy