Co zbylo po Vánocích? Balící papír jako 250 Václaváků

Pavel Baroch
28. 12. 2009 9:15
Lidé vyhodí i 3000 tun televizorů, mobilů nebo notebooků
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po rozbalení vánočních dárků zůstal v českých rodinách sváteční balící papír velký minimálně jako 250 Václavských náměstí.

Vyplývá to z odhadu ekologického Hnutí Duha. "Předpokládáme, že jedna rodina spotřebuje aspoň dva až tři metry čtverečních papíru," řekl Aktuálně.cz Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Přepočteno na čtyři miliony českých domácností jde zhruba o 10 kilometrů čtverečních balícího papíru. Jelikož Václavské náměstí měří něco přes čtyři hektary, výsledná rozloha spotřebovaného balícího papíru dosahuje několika stovek Václaváků.

Kotecký zdůraznil, že jde o odhad. Žádný úřad ovšem podle něj množství spotřebovaného vánočního papíru neeviduje.

Přeplněné kontejnery před prodejnou Albertu na nám. 14. října v Praze.
Přeplněné kontejnery před prodejnou Albertu na nám. 14. října v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Kde balící papír končí?

Stejně neexistují ani údaje o tom, kolik svátečního papíru se znovu použije a kolik skončí na skládce.

Podle společnosti EKO-KOM, která v zemi organizuje sběr a recyklaci odpadů, Češi vytřídí 95 procent papíru. Jenže organizace eviduje pouze obalové odpady, například krabice od televizí, takže ve skutečnosti je celkové množství vytříděného papíru menší.

Podle sdružení Arnika se v roce vytřídí asi polovina veškerého papíru, jiné odhady uvádějí ještě nižší číslo.

"Část vánočního balícího papíru si lidé nechají na příští Vánoce, část spálí, část vyhodí ho obyčejné popelnice a část skončí v kontejneru k recyklaci," řekl Aktuálně.cz Ivo Kropáček z Hnutí Duha. "Přesná procenta ale nevím," dodal.

V půlce ledna se Českou republikou prohnal orkán rychlostí okolo sto padesáti kilometrů v hodině. Velké škody za sebou zanechal zejména v lesích Šumavy, Krušných hor a Krkonoš. Spíše než plošné polomy padaly stromy v místech, kde byla homogennost lesa narušena předchozí těžbou.
V půlce ledna se Českou republikou prohnal orkán rychlostí okolo sto padesáti kilometrů v hodině. Velké škody za sebou zanechal zejména v lesích Šumavy, Krušných hor a Krkonoš. Spíše než plošné polomy padaly stromy v místech, kde byla homogennost lesa narušena předchozí těžbou. | Foto: Ondřej Besperát

Jednou tunou sběrového papíru se ušetří až 17 stromů, uspoří se až 50 procent energie a 40 procent vody. Výrazně se sníží také znečištění ovzduší a vody.

Recyklace 3000 tun elektrozařízení

Kromě zvýšené spotřeby balícího papíru se o Vánocích rovněž více prodávají nové televize, počítače, mobilní telefony, přehrávače a další elektrospotřebiče. Starých se lidé zbavují.

"Sběr elektroodpadu na počátku roku dlouhodobě roste. Jestliže v lednu 2008 se v Česku sebralo 1500 tun, příští rok to bude více než dvojnásobek," odhaduje Hana Ansorgová ze společnosti ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení.

Recyklací je možno opětovně využít kolem 80 procent hmotnosti elektrozařízení. Tříděním se zachytí i jedovaté látky, jako je kadmium a rtuť. Vloni každý Čech odevzdal k recyklace 4,3 kilogramu elektrospotřebičů, čímž republika splnila závazek vůči Evropské unii. Letos se nejspíš vybere více než pět kilogramů elektroodpadu.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy