Mluví jasně, ale je vulgární. Setkává se s lidmi, ale rozděluje je. Osobnosti hodnotí Zemana

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
15. 12. 2017 5:30
Miloš Zeman bude v lednu usilovat o zvolení prezidentem do druhého funkčního období. Co se mu v prvním období podařilo? V čem naopak zklamal? Redakce Aktuálně.cz se zeptala osobností české politiky, byznysu i kultury. Podívejte se na jejich odpovědi.
Foto: DVTV

Radka Denemarková (spisovatelka a historička)

Kladně hodnotím, že se mu nepodařilo izolovat Českou republiku a vyloučit ji z civilizovaného světa úplně. Přestože šíří strach z občanské společnosti, stvrzuje snahu druhé využít, obejít, tvářit se, že nejsme součástí Evropy, jako by Evropa byla někde mimo nás a hodna zesměšnění. Nepodařilo se mu umlčet a cenzurovat statečné jedince, kteří dokážou přebírat odpovědnost i za to, co se jich bezprostředně netýká, kteří obětují hodně ze svého partikulárního zájmu zájmu obecnému, kterým nechybí pohled zdola a zvenčí a kteří svými činy stojí proti všemu, co rozmlžuje osobní odpovědnost.

Naprosto pošpinil a zničil odkaz Masarykova, Peroutkova, Havlova humanismu, tedy boj proti všem skrytým i otevřeným tlakům a manipulacím. Zesměšnil odvahu postavit se v době štvanic za práva jedince proti všem. Rozbil důmyslně, za podpory většiny národa, základnu mravních principů, z nichž vyplýval jasný postoj proti byrokratizaci, zkorumpovanosti a nedemokratismu politických stran, postoj proti rasismu, antisemitismu, sexismu, fašismu všedního dne.

 

Právě se děje

Další zprávy