Církve podaly žádosti o téměř 100 000 nemovitostí

ČTK ČTK
27. 1. 2014 22:39
Počet výzev bude pravděpodobně ještě stoupat.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Církve podle zatím sečtených údajů podaly v rámci restitucí 4424 žádostí o vydání 96.099 pozemků a 1742 staveb. Vyplývá to ze souhrnu ministerstva kultury aktualizovaného k 23. lednu. Církve a náboženské společnosti mohly o vydání majetku požádat do konce roku. Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech loňska bude počet výzev dále aktualizován, uvedlo ministerstvo na webu. Největší část žádostí připadá na Státní pozemkový úřad a Lesy České republiky.

Podle údajů pozemkového úřadu, na který přišla víc než polovina všech žádostí, se do 23. ledna podařilo uzavřít 48 dohod na vydání 249 pozemků a čtyř staveb o celkové výměře 206,2 hektaru. Zatím z toho bylo schváleno 16 dohod, na jejichž základě by církve měly dostat 63 pozemků a dvě stavby o celkové výměře 81 hektarů.

Žádostí rychle přibývá

Ministerstvo kultury upozornilo, že vzhledem k dramatickému nárůstu výzev v posledních týdnech loňského roku se bude jejich konečný počet dále aktualizovat. Ze zveřejněných statistik vyplývá, že v týdnu od 16. do 23. ledna přibylo v seznamu 272 žádostí o vydání téměř 6800 pozemků a 34 staveb.

K dalším institucím, na něž se církve obracely, patří například Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Povodí Vltavy nebo ministerstvo zemědělství. Z památek církevní společnosti požádaly třeba o vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.

Církve nechtějí jen nemovitosti

Církve a náboženské společnosti si v restitucích nárokují také movité věci. Třeba Národní galerie už dříve uvedla, že eviduje přes 30 žádostí o vydání více než 500 soch, obrazů, grafických listů a kreseb. Zjistila ale, že podstatnou část artefaktů již církvím stát vydal. Výzvy k vydání výtvarných děl eviduje také Národní památkový ústav, celkem i včetně žádostí o vydání staveb se u něj podle údajů z počátku ledna sešlo 37 výzev. Více než 90 žádostí o vydání hlavně pozemků ke konci loňska zaregistrovalo ministerstvo obrany.

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím.

O rozsahu restitucí, jak jej vymezuje zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, chce ale ještě se zástupci církví jednat připravovaná koaliční vláda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Boris Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy