Sestry se obejdou bez diplomu z vysoké, schválili poslanci. Čínské léčitelství bude oficiální obor

Veronika Neprašová Markéta Šrajbrová ČTK Veronika Neprašová, Markéta Šrajbrová, ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2017 13:06
Čínské léčitelství bude nově oficiální zdravotnická odbornost. Návrh poslance ANO Rostislava Vyzuly odsouhlasila sněmovna. Novinka má pomoci pacientům odlišit skutečné odborníky od šarlatánů. Podle novely zákona o nelékařských povoláních má také zdravotním sestrám znovu stačit nižší než vysokoškolské vzdělání.
Zdravotním sestrám má nově stačit nástavba s maturitou.
Zdravotním sestrám má nově stačit nástavba s maturitou. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Minimálně bakalářské vzdělání a speciální kurz má nově oddělit skutečné odborníky zabývající se čínskou medicínou od šarlatánů. Definici nového oboru zavádí novela zákona, kterou ve středu odsouhlasili poslanci.

"V současné době v Česku praktikuje tradiční čínskou medicínu řada lidí, z nichž jen někteří jsou seriózní. Mně jde jen o to, aby to bylo pod kontrolou," zdůvodnil svou předlohu poslanec ANO Rostislav Vyzula

Proti nové odbornosti ostře protestuje Česká lékařská komora. "Považujeme takzvanou tradiční čínskou medicínu za pouhé léčitelství. Tento návrh je nebezpečným průlomem, neboť legislativně přiznává čínskému léčitelství statut medicínského oboru, a tím zvýhodňuje čínské léčitelství oproti jiným léčitelským metodám," napsala vědecká rada komory poslancům ve snaze přesvědčit je, aby novou odbornost neschvalovali.

Sestrám bude stačit nástavba

Poslanci také odsouhlasili změny v oblasti vzdělávání zdravotních sester. Těm má opět místo vysokoškolského titulu stačit maturita na střední zdravotnické škole a jeden rok nástavby na vyšší odborné škole. 

Změna ve vzdělávání sester by měla nastat od září. Bude se týkat zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Model zvaný 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem.

Proti zkracování vzdělávání protestovala hlavně Česká asociace sester. Podle ní jde o krok zpět, který jde proti evropským trendům. Podle prezidentky asociace Martiny Šochmanové může hrozit, že se o pacienty bude starat nedostatečně vzdělaný personál.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) ale upozorňuje, že byť se mluví o modelu čtyři roky střední zdravotnické školy plus jednoleté nástavby, nemusí to platit beze zbytku a v některých případech může být vzdělávání delší. Záležet bude na ředitelích vyšších odborných škol, do kterého ročníku uchazeče zařadí.

"V praxi to možná bude znamenat i to, že se nebude jednat jen o jeden rok. Možná ředitel školy posoudí v rámci přijímacího řízení, že u toho konkrétního zdravotnického asistenta nebude potřeba jen jeden rok, ale například rok a půl," vysvětlila Teska Arnoštová. Rok před sebou budou mít pouze ti, které ředitel po přijímacích zkouškách zařadí do posledního, třetího, ročníku.

Předloha by měla podle důvodové zprávy stabilizovat a zkvalitnit systém kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry. Podle ministra Miloslava Ludvíka (ČSSD) by díky změně mohl vzrůst počet všeobecných a dětských sester, kterých je nyní nedostatek. Novinka má také pomoci tomu, aby se do zdravotnictví znovu vrátili lidé na nelékařských zdravotnických pozicích.

 

Právě se děje

Další zprávy