Chytrá karanténa přehledně: Jak se do ní člověk zapojí a proč má zpoždění

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
20. 4. 2020 19:43
O chytré karanténě se sice mluví už několik týdnů, ale její ostrý start po celé zemi ještě stále nezačal. Přečtěte si to nejpodstatnější o této metodě, která má výrazně pomoci v boji proti pandemii koronaviru. Zároveň přinášíme reakce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a jeho náměstka Romana Prymuly, kteří na dotaz Aktuálně.cz v pondělí vysvětlovali, proč se systém nerozjel dle původních slibů.
Studenti medicíny z brněnské Masarykovy univerzity pomáhají v prostorách Krajské hygienické stanice v Brně s projektem takzvané chytré karantény.
Studenti medicíny z brněnské Masarykovy univerzity pomáhají v prostorách Krajské hygienické stanice v Brně s projektem takzvané chytré karantény. | Foto: ČTK

Co je chytrá karanténa

Odborníci používají kromě názvu chytrá karanténa také název inteligentní karanténa. Jedná se o systém, který by měl zachytit co největší množství lidí nakažených koronavirem. Název chytrá či inteligentní byl zvolený proto, že se při jeho fungování využívají mobilní data a bankovní karty.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy