Ve vládě se chystá změna, Mládka má vystřídat Tomáš Prouza

Kateřina Surmanová
14. 7. 2015 22:12
Oficiálně nechce nikdo nic potvrdit, s vyjádřením musí nejdřív přijít premiér a ten se zatím drží původního vyhlášení poslední šance, píší na svém webu Hospodářské noviny.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Po nedávných schůzkách Jana Mládka s vládním i stranickým šéfem Bohuslavem Sobotkou se zdálo, že ze sebe ministr průmyslu a obchodu hrozbu odvolání setřásl. Opak je ale pravdou, píší dnes na svém webu Hospodářské noviny.

Další vlna ostřelování se podle deníku na Mládka chystá na podzim, až se začne jednat o rozpočtu. Pokud se mu nepodaří prosadit většinu požadavků, dostanou jeho odpůrci snadnou munici.

Mezitím se připravuje scénář, jak rošádu provést − na ministerské křeslo má usednout Tomáš Prouza, tajemník pro evropské záležitosti na Úřadu vlády, a jeho pozice se má ujmout kariérní diplomat Rudolf Jindrák. "Tento typ spekulací nechci jakkoliv podporovat," říká Prouza.

Podobně mluví i Jindrák, který byl donedávna náměstkem v Černínském paláci, nicméně po neshodách s Lubomírem Zaorálkem se stane od pátku poradcem premiéra pro evropské bilaterální vztahy. "O tom vím, že se to stane. O ničem dalším ne," sdělil.

Oficiálně nechce nikdo nic potvrdit, s vyjádřením musí nejdřív přijít premiér a ten se zatím drží původního vyhlášení poslední šance. "Teď se nechystám dělat změny ve vládě. Všechny ministry za ČSSD jsem ale požádal, aby zvýšili své nasazení a lépe informovali veřejnost o své práci," uvedl Sobotka.

Více si můžete přečíst ZDE nebo ve středečních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy