Chuligánům bude hůř. V době fotbalu musí na policii

Markéta Chaloupská
22. 12. 2009 7:30
S opatřením počítá nový trestní řád, který začne platit od ledna
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fotbaloví fanoušci, kterým soud kvůli výtržnostem zakáže chodit na fotbalové zápasy, se budou od Nového roku hlásit v době utkání na policejních služebnách.

Alespoň s tím počítá nový trestní zákoník, který 1. ledna nabude účinnosti.

Soud může výtržníkovi zakázat chodit na stadiony až na deset let.

Odsouzeného bude mít na starosti probační úředník, který mu stanoví přísný plán. Bude například chodit na programy sociálního výcviku a převýchovy nebo na programy psychologického poradenství.

A pokud úředník usoudí, že je na fanouška "vzdělávací osvěta" příliš krátká, pošle ho v době fotbalového utkání, na které má zakázaný přístup, na nejbližší policejní stanici.

Do koutku a vzdělávat

"Tam pro něj bude vybudována místnost nebo koutek, kde budou různé vzdělávací materiály," řekl Aktuálně.cz bezpečnostní manažer Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Jaroslav Platil.

Místní oddělení policie zatím nemají jasno, kam přesně chuligány posadí. Největší "nápor" bude mít podle mluvčí kriminálky Pavly Kopecké Ostrava, protože spousta baníkovců tam má trvalé bydliště.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Konkrétní místo ještě nemáme, ale v každém obvodě je recepce, takže se místo vždycky najde, " řekl Aktuálně.cz mluvčí ostravské policie Petr Svoboda.

Hlídat budou kamery

Českomoravský fotbalový svaz příští rok hodlá zavést na vytipované stadiony kamerový systém, od kterého si slibuje, že pomůže s lepší identifikací rowdies.

"Svaz je na tom sice finančně špatně, ale připravuje kamerový systém, který by měl hlídat, aby se tam ti problémoví fanoušci nedostali. Nám to zase pomůže je usvědčit, když by se i přes zákaz na zápas vypravili," řekla k tomu mluvčí kriminálky.
 

 

Právě se děje

Další zprávy