S Landou jsem se před Afghánistánem sešel, říká Chovanec. Akci řešila i Bezpečnostní rada státu

Domácí Domácí
2. 12. 2015 17:53
Daniel Landa se před cestou do Afghánistánu sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Ministr to ve středu řekl v rozhovoru pro Rádio Impuls. Cestu prý Landovi rozmlouval, následně ji řešila i Bezpečnostní rada státu. Žádný mandát jednat za Českou republiku zpěvák prý neměl. Některé Landovy výroky z posledních dní ministerstvo prověří.
Daniel Landa.
Daniel Landa. | Foto: ČTK

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec se ve středu v Rádiu Impuls vyjádřil k cestě Daniela Landy do Afghánistánu. Zpěvákovu akci prý řešila Bezpečnostní rada státu.

Ministr se před projednáním na Radě s Landou osobně sešel a cestu mu rozmlouval. Žádný mandát jednat za Českou republiku zpěvák podle Chovance neměl. Některé Landovy výroky z posledních dní plánuje proto prověřit.

Landa prý Chovancovi na schůzce řekl, že do Afghánistánu jede jednat sám za sebe. "Říkal mi, že tam má velmi slušné zázemí, že tam dojede, dojedná jakési kontakty a vrátí se," popsal ministr. "Já jsem mu vysvětloval, že to není bezpečné a že se také může stát, že se nevrátí a nebo, že se vrátí po dlouhé době."

Zpěvák pak měl ministra požádat, aby v případě jeho zatčení stát nejednal o propuštění a aby neplatil žádné výkupné. Protože Landa mluvil také o tajných službách a armádě, Chovanec se následně obrátil na Bezpečnostní radu státu.

"O návštěvě Daniela Landy jsem informoval kolegy na Bezpečnostní radě státu, protože jsem považoval za riziko, že český občan se vydává na tuto cestu," dodal ministr s tím, že víc o Landově akci neví.

Podle Chovance se s Landou sešel i ministr obrany Martin Stropnický, který zpěvákovi také odmítl pomoct.

Daniel Landa v pondělí na tiskové konferenci a v rozhovoru pro DVTVoznámil, že už sedm let bojuje proti radikálním islamistům v Afghánistánu. Spojil se prý s bývalými členy speciálního vojenského útvaru SOG a afghánskou komunitou.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy