S Landou jsem se před Afghánistánem sešel, říká Chovanec. Akci řešila i Bezpečnostní rada státu

Domácí Domácí
2. 12. 2015 17:53
Daniel Landa se před cestou do Afghánistánu sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Ministr to ve středu řekl v rozhovoru pro Rádio Impuls. Cestu prý Landovi rozmlouval, následně ji řešila i Bezpečnostní rada státu. Žádný mandát jednat za Českou republiku zpěvák prý neměl. Některé Landovy výroky z posledních dní ministerstvo prověří.
Daniel Landa.
Daniel Landa. | Foto: ČTK

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec se ve středu v Rádiu Impuls vyjádřil k cestě Daniela Landy do Afghánistánu. Zpěvákovu akci prý řešila Bezpečnostní rada státu.

Ministr se před projednáním na Radě s Landou osobně sešel a cestu mu rozmlouval. Žádný mandát jednat za Českou republiku zpěvák podle Chovance neměl. Některé Landovy výroky z posledních dní plánuje proto prověřit.

Landa prý Chovancovi na schůzce řekl, že do Afghánistánu jede jednat sám za sebe. "Říkal mi, že tam má velmi slušné zázemí, že tam dojede, dojedná jakési kontakty a vrátí se," popsal ministr. "Já jsem mu vysvětloval, že to není bezpečné a že se také může stát, že se nevrátí a nebo, že se vrátí po dlouhé době."

Zpěvák pak měl ministra požádat, aby v případě jeho zatčení stát nejednal o propuštění a aby neplatil žádné výkupné. Protože Landa mluvil také o tajných službách a armádě, Chovanec se následně obrátil na Bezpečnostní radu státu.

"O návštěvě Daniela Landy jsem informoval kolegy na Bezpečnostní radě státu, protože jsem považoval za riziko, že český občan se vydává na tuto cestu," dodal ministr s tím, že víc o Landově akci neví.

Podle Chovance se s Landou sešel i ministr obrany Martin Stropnický, který zpěvákovi také odmítl pomoct.

Daniel Landa v pondělí na tiskové konferenci a v rozhovoru pro DVTVoznámil, že už sedm let bojuje proti radikálním islamistům v Afghánistánu. Spojil se prý s bývalými členy speciálního vojenského útvaru SOG a afghánskou komunitou.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy