Zeman se změnami ve vládě souhlasí, Dienstbier a Němeček skončí ve funkci k 30. listopadu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2016 18:18
Premiér Bohuslav Sobotka doručil v neděli odpoledne prezidentovi návrh na odvolání ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera. Zeman se změnami souhlasí, uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Jmenování nových ministrů se má podle Hradu uskutečnit do konce listopadu.
Bohuslav Sobotka po schůzce s Milošem Zemanem komentuje výměnu dvou ministrů své vlády.
Bohuslav Sobotka po schůzce s Milošem Zemanem komentuje výměnu dvou ministrů své vlády. | Foto: ČTK

Lány - Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka doručil v neděli odpoledne prezidentovi Miloši Zemanovi formální návrh na odvolání ministrů zdravotnictví a pro lidská práva a legislativu. Sociální demokraté Svatopluk Němeček a Jiří Dienstbier by měli skončit k 30. listopadu, oznámil po schůzce s prezidentem v Lánech. Nahradit by je měli Miloslav Ludvík a Jan Chvojka, jak Sobotka oznámil v pátek. Zeman s návrhem souhlasí.

Zeman se změnami ve vládě souhlasí. "Prezident republiky v zásadě vyjádřil s těmito návrhy souhlas," uvedl po schůzce Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman se podle něj chystá sejít s Němečkem, aby mu poděkoval za práci. Potom přijme i oba kandidáty na ministerské posty. Končící ministr pro lidská práva a někdejší Zemanův protikandidát v prezidentských volbách Dienstbier tak zřejmě pozván nebude.

"Změny nejsou vedeny okamžitou naléhavostí, je to součást reakce ČSSD na výsledky voleb do krajů a také naší snahy zmobilizovat členy vlády maximálně před volbami do Poslanecké sněmovny," zdůvodnil Sobotka domluvený termín změny ve vládě.

Sobotka řekl, že Dienstbiera se rozhodl vyměnit, protože jeho politika v oblasti lidských práv byla nesrozumitelná většině voličů sociální demokracie, i když lidsky ho má rád. Chvojka prý bude mluvit jednodušeji.

V křesle ministra zdravotnictví zasedne po řadě lékařů ekonom specializovaný na hospodaření resortu. Podle zástupců lékařského stavu bude mít Ludvík v čele ministerstva poměrně málo času na prosazení zásadních změn. Prezident České lékařské komory Milan Kubek doufá, že nový ministr zvládne pro zdravotnictví získat dost peněz, prosadit pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce či sjednotit odměňování zdravotníků.

Na svou stranu by měl podle Kubka získat především ministra financí Babiše, který Němečka často kritizoval. O nedostatku času pro nového ministra mluvil i budoucí prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který Ludvíka považuje za jednoho z nejlepších manažerů v českém zdravotnictví.

Vyměnit by chtěl i Ťoka

Po zhruba dvouhodinové schůzce Sobotka zopakoval, že se chystá ke schůzkám i s ostatními ministry. Potom plánuje setkání s vicepremiéry za hnutí ANO a KDU-ČSL Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem, kteří už za své strany změny odmítli.

"Na mé gusto to řekli příliš rychle a příliš brzy. Při vší úctě, oni nejsou v pozici předsedy vlády, nemají odpovědnost za celé fungování vlády," uvedl. Zdůraznil, že nechce porušit koaliční smlouvu, která dává právo šéfům koaličních stran nominovat ministry za své strany. "Jsem připravený koaliční smlouvu respektovat, ale nemohu se zbavit odpovědnosti za celou vládu," uvedl.

Jako s prvním z řady ministrů se Sobotka setká v pondělí s ministrem dopravy za ANO Danem Ťokem. "Můj názor je kritický," uvedl. Už dřív se nechal slyšet, že by zvažoval jeho odvolání, kdyby mohl. Nechce ale překračovat koaliční dohodu. Babiš se po Sobotkově kritice Ťoka zastal, důvody pro jeho odvolání nevidí.

Ministr podle něj rozhýbal opravy dálnic i silnic nižších tříd a vyřešil mýto. ČSSD by se ho chtěla zbavit, aby mohla znovu dělat kšefty, uvedl v sobotu Babiš. S Ťokem se Sobotka setká už v pondělí a bude od něj žádat slib otevřeného výběrového řízení na výběr mýta. Následovat budou schůzky s ostatními členy kabinetu.V sobotu řekl, že ho hodnotit bude po celé sérii schůzek.

Prezident Zeman by chtěl vyměnit i ministra kultury Daniela Hermana, vadí mu jeho nedávné setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. "Prezident není ten, kdo by měl navrhovat změny ve vládě, nejsme v prezidentském systému," reagoval Sobotka. Poznamenal současně, že Herman nepodává na ministerstvu "oslnivé výsledky". Lidovci ale za Hermanem stojí.

 

Právě se děje

Další zprávy