Chaty jsou v ohrožení, začíná sezona vloupání

ČTK ČTK
12. 10. 2013 12:30
Nejčastěji si pachatelé vyhlížejí chaty a chalupy ve Středočeském kraji
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - S podzimem přichází každoroční vlna vloupání do chat a chalup, které jejich majitelé po letních měsících opouštějí. Už nyní evidují policisté po celé republice desítky těchto případů.

Policejní prezidium proto vlastníkům objektů radí zabezpečit dobře okna a dveře, nenechávat v okolí pracovní nástroje a neoznamovat zazimování chaty na sociálních sítích.

Loni policie zaznamenala celkem 4634 vloupání do chat a chalup, o rok dříve jich bylo 4846. Nejčastěji si pachatelé vyhlížejí chaty ve Středočeském kraji, kde počet případů za rok dlouhodobě přesahuje 1200.

"V některých případech pachatelé hledají cokoliv, co má nějakou hodnotu a lze to prodat. Jindy pak pachatel hledá jen jídlo a možnost přespání," shrnula mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. Základním pravidlem však je, že by majitel neměl v chatě nechávat cenné předměty, které si s sebou může odvézt domů - drobnou elektroniku, starožitnosti nebo šperky.

Nechlubte se před sousedy

Riziko vyloupení chaty její majitel sníží, pokud se ujistí, že za sebou nechal dobře zavřená okna, v lepším případě s uzamykatelnými okenicemi. Zloděje odradí i bezpečnostní zámek nebo mříže na dveřích. Policie také doporučuje majitelům chat a chalup zvážit možnost elektronické ochrany objektu.

"Dále je třeba pamatovat to, aby se poblíž chaty či chalupy nenacházely pracovní nástroje, jakou jsou krumpáče, sekery, páčidla a podobně, které by zlodějům mohly usnadnit vloupání," připomněla Kropáčová.

Majitelé rekreačních objektů by také neměli zbytečně šířit informace o tom, jak je jejich chalupa vybavena, například chlubením před sousedy. Na sociálních sítích by se pak měli vyvarovat sdělení typu "tak jsme naši chatičku pro tento rok opustili".

 

Právě se děje

Další zprávy