ČEZ vypíše nový tendr na Temelín. Zájem má už pět firem

Petr Lukáč
19. 3. 2015 15:41
Soutěž by mohla začít v roce 2016, říká ředitel ČEZu Daniel Beneš.
Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Společnost ČEZ znovu plánuje vypsat tendr na dostavbu jaderných bloků v elektrárně Temelín. Začít by mohl už v roce 2016.

"Letos to nebude, ale pokud bychom chtěli do roku 2019 vybrat dodavatele, budeme muset tendr začít chystat brzy,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Firma podle něj stále plánuje vybrat toho, kdo nové reaktory za stovky miliard korun dostaví, v letech 2019 nebo 2020.

Za poslední rok se rozrostl i počet zájemců. Kromě původního tria – francouzské Arevy, ruského Rosatomu (ve spojení s česko-ruskou Škoda JS) a amerického Westinghousu svůj předběžný zájem projevila i korejská společnost KEPCO a v létě se nechal slyšet i čínský vicepremiér, že v případě vypsání tendru by se ho rády zúčastnily i čínské společnosti.

ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín na začátku dubna 2014. Před tím vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní ceny elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil.

Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025 a nové bloky měly být v provozu 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami Kč. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy se loni snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy