ČEZ vypíše nový tendr na Temelín. Zájem má už pět firem

Petr Lukáč
19. 3. 2015 15:41
Soutěž by mohla začít v roce 2016, říká ředitel ČEZu Daniel Beneš.
Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Společnost ČEZ znovu plánuje vypsat tendr na dostavbu jaderných bloků v elektrárně Temelín. Začít by mohl už v roce 2016.

"Letos to nebude, ale pokud bychom chtěli do roku 2019 vybrat dodavatele, budeme muset tendr začít chystat brzy,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Firma podle něj stále plánuje vybrat toho, kdo nové reaktory za stovky miliard korun dostaví, v letech 2019 nebo 2020.

Za poslední rok se rozrostl i počet zájemců. Kromě původního tria – francouzské Arevy, ruského Rosatomu (ve spojení s česko-ruskou Škoda JS) a amerického Westinghousu svůj předběžný zájem projevila i korejská společnost KEPCO a v létě se nechal slyšet i čínský vicepremiér, že v případě vypsání tendru by se ho rády zúčastnily i čínské společnosti.

ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín na začátku dubna 2014. Před tím vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní ceny elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil.

Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025 a nové bloky měly být v provozu 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami Kč. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy se loni snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy