Cesta do Ameriky zlevní o 2500 korun

Adam Junek
27. 2. 2008 0:10
Poplatky za víza totiž zcela odpadnou
Americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff dnes podepsal Čechům pozvánku k cestování bez víz
Americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff dnes podepsal Čechům pozvánku k cestování bez víz | Foto: Reuters

Washington /od našeho zvláštního zpravodaje/ - Poplatek 2358 korun za vízum a bezmála dvě stovky za doručení kurýrem. Tak dnes vypadá účtenka americké ambasády za vyřízení toho, že Čech smí vstoupit na území USA.

Zřejmě už od letošního přelomu října a listopadu si cestovatel za oceán tuto částku ušetří.

Elektronicky = zdarma

Schvalování cesty bude totiž probíhat elektronickým systémem zdrarma.

Vyplývá to z prohlášení vysokých představitelů obou zemí poté, co slavnostně ve Washingtonu podepsali memorandum o porozumění, které je prvním krokem ke zrušení vízové povinnosti.

"S elektronickým systémem nebudou spojeny žádné poplatky," řekl novinářům americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff a vyvrátil tak spekulace, že by se za elektronickou žádost vybíral poplatek okolo dvaceti dolarů.

"Bude to jednoduché, rychlé," dodal.

Právě zavedení systému elektronického povolování cest (ETA) je nyní jednou z posleních překážek snadnějších cest za oceán. Došlo při tom k podstatnému zdržení. Vše by mělo být hotovo přibližně na konci srpna a po zkušebním provozu poletí první Čech do Ameriky bez víza.

První v novém systému

"Dobrá zpráva je, že dostatek peněz v rozpočtu na systém ETA máme. Také techniku, jako je třeba zařízení na snímání otisků prstů, už vlastně používáme. Zbývá například dovybavit letiště," ubezpečova Chertoff.

"Hned ještě dnes odpoledne začínáme jednat o podrobnostech, co je kvůli systému ETA potřeba," řekl hned po podpisu memoranda o porozumění, které je prvním krokem ke zrušení víz, ministr vnitra Ivan Langer.

Česko se tak stane první zemí, s níž USA zruší vízový styk poté, co Američané změnili vízové zákony.

Podle nich je možné upustit od splnění podmínky, že odmítnutých žádostí o víza nesmí být víc než tři procenta. Ostatně Česku se v poslední době podařilo výrazně procento odmítnutých žádostí snížit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy