Cesta do Ameriky zlevní o 2500 korun

Adam Junek
27. 2. 2008 0:10
Poplatky za víza totiž zcela odpadnou
Americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff dnes podepsal Čechům pozvánku k cestování bez víz
Americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff dnes podepsal Čechům pozvánku k cestování bez víz | Foto: Reuters

Washington /od našeho zvláštního zpravodaje/ - Poplatek 2358 korun za vízum a bezmála dvě stovky za doručení kurýrem. Tak dnes vypadá účtenka americké ambasády za vyřízení toho, že Čech smí vstoupit na území USA.

Zřejmě už od letošního přelomu října a listopadu si cestovatel za oceán tuto částku ušetří.

Elektronicky = zdarma

Schvalování cesty bude totiž probíhat elektronickým systémem zdrarma.

Vyplývá to z prohlášení vysokých představitelů obou zemí poté, co slavnostně ve Washingtonu podepsali memorandum o porozumění, které je prvním krokem ke zrušení vízové povinnosti.

"S elektronickým systémem nebudou spojeny žádné poplatky," řekl novinářům americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff a vyvrátil tak spekulace, že by se za elektronickou žádost vybíral poplatek okolo dvaceti dolarů.

"Bude to jednoduché, rychlé," dodal.

Právě zavedení systému elektronického povolování cest (ETA) je nyní jednou z posleních překážek snadnějších cest za oceán. Došlo při tom k podstatnému zdržení. Vše by mělo být hotovo přibližně na konci srpna a po zkušebním provozu poletí první Čech do Ameriky bez víza.

První v novém systému

"Dobrá zpráva je, že dostatek peněz v rozpočtu na systém ETA máme. Také techniku, jako je třeba zařízení na snímání otisků prstů, už vlastně používáme. Zbývá například dovybavit letiště," ubezpečova Chertoff.

"Hned ještě dnes odpoledne začínáme jednat o podrobnostech, co je kvůli systému ETA potřeba," řekl hned po podpisu memoranda o porozumění, které je prvním krokem ke zrušení víz, ministr vnitra Ivan Langer.

Česko se tak stane první zemí, s níž USA zruší vízový styk poté, co Američané změnili vízové zákony.

Podle nich je možné upustit od splnění podmínky, že odmítnutých žádostí o víza nesmí být víc než tři procenta. Ostatně Česku se v poslední době podařilo výrazně procento odmítnutých žádostí snížit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy