Český oběd zanechá stopu jako 5 dní života Afričana

Pavel Baroch
29. 8. 2010 21:40
Žít všichni jako Češi, potřebovali bychom navíc ještě 1,5 zeměkoule
Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Praha - Vydatný český oběd zanechá na Zemi takový otisk jako pět dní života obyvatele Konga nebo jeden den Bulhara či Albánce.

Vyplývá to z porovnání takzvané ekologické stopy, kterou vypočítal Viktor Třebický, přední český specialista na indikátory udržitelného rozvoje.

Ekologická stopa názorně ukazuje, jak člověk svou spotřebou energií, jízdou automobilem, produkcí odpadů nebo právě výrobou potravin zatěžuje planetu. Česká ekologická stopa přitom podle poslední Zprávy o stavu planety (Living Planet Report) patří mezi patnáct největších na světě.

Abychom nežili na ekologický dluh a vývoj na Zemi byl udržitelný, má každý člověk k dispozici v průměru na rok 2,1 globálního hektaru. Průměrný Čech ovšem spotřebovává 5,3 hektarů. Kdyby tedy všichni lidé na světě žili jako Češi, potřebovali bychom k naší zeměkouli ještě další 1,5 planety, abychom přežili.

Čech ročně projí 1,3 globálního hektaru

Jídlo se na české ekologické stopě podílí poměrně významně, z jedné čtvrtiny. "Průměrný Čech projí za rok 1,3 globálních hektarů," řekl Aktuálně.cz Viktor Třebický.

Dodal, že to odpovídá ekologické stopě celkové spotřeby průměrného Afričana či států jako Vietnam nebo Uganda. Státy s nejmenší spotřebou na obyvatele - Afghánistán a Malawi - celkově spotřebují jen 0,5 globálních hektarů. Naopak největší - Spojené Arabské Emiráty a USA - mají celkovou průměrnou spotřebu více než devět hektarů.

Vývar, steak a zmrzlina = 5 dní Afričana

Viktor Třebický pro Aktuálně.cz porovnal bohatý český oběd s ekologickou stopou vybraných národů po celém světě. Vypočítal, že hovězí vývar, steak a zmrzlina s banánem zanechá stopu 66 globálních metrů čtverečních.

Foto: Aktuálně.cz

Tak velkou stopu po sobě zanechá například obyvatel Konga za pět dní svého života, tedy včetně dopravy, spotřeby energií nebo tvorby odpadu. Stejnou stopu zanechá i průměrný člověk na Haity nebo v Bangladéši.

Ale například průměrný Bulhar tvoří ekologickou stopu jednoho českého oběda bezmála celý den, obyvatel Albánie více než den.

Větší stopu zanechá maso a dovoz potravin z ciziny

Hlavním faktorem, jak velkou ekologickou stopu jídlo zanechá, je podíl masa, respektive masitých výrobků v jídle.

"Produkce masa znamená zhruba desetkrát vyšší nároky na ornou půdu, suroviny, hnojiva a energii než produkce odpovídající množství rostlinné stravy," vysvětlil Třebický.

Foto: Jiří Kropáček

Dodal, že hovězí maso zanechává větší ekologickou stopu než drůbež nebo pstruh.

Dalším důležitým faktorem je země původu, respektive počet kilometrů, která potravina procestuje, než se dostane na náš stůl.

Do Česka se přitom například dováží steak ze Spojených států, těstoviny z Itálie, kukuřice z Belgie, pstruh z Norska nebo banány z Panamy. 

Konečnou velikost ekologické stopy z jídla rovněž olivňuje způsob průmyslového zpracování a balení.

Oběd bez masa nechá 18x menší otisk

Pokud si k obědu nebo večeři dáte polévku s játrovými knedlíčky, steak ze severoamerického lososa a jako sladkou tečku variaci zmrzlin s banánem a lesním ovocem, vytvoříte ekologickou stopu 66 globálních metrů čtverečních, což je 45 procent průměrné denní ekologické stopy obyvatele Česka.

Když se obejdete bez polévky, bez masa, zákusku a dáte si italské těstoviny, vytvoříte ekologickou stopu jen 3,7 globálních metrů čtverečních, což je pouze 2,5 procenta průměrné denní ekologické stopy Čecha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy