reklama
 
 

Česko řeklo v OSN, že Romky přehánějí

18. 8. 2006 11:00
New York/Praha - Češka Elena Gorovolá vypovídala před výborem OSN o svém případu, kdy ji lékaři před lety ve Vítkovické nemocnici sterilizovali.

Český zástupce před OSN však označil tvrzení Romek a aktivistů za falešná. Učinil tak přesto, že ombudsman Otakar Motejl dospěl k závěru, že v případě sterilizací šlo o jasnou diskriminaci.

Elena Gorolová je jednou ze tří hlavních aktivistek, které přinutily české úřady zabývat se případy, kdy lékaři sterilizovali desítky žen, aniž od nich měli souhlas k zákroku v takové podobě, jak nařizuje zákon.

Výpověď Gorolové v newyorském sídle OSN přinesla agentura AP. Podle ní tato žena před výborem proti diskriminaci žen připustila, že podepsala se zákrokem souhlas. Ale dopověděla i to, co říkají desítky dalších žen, které se nyní od českého státu domáhají odškodnění:  souhlas byl dán bez jejího plného vědomí. 

"Jedná se o jedno z nejvážnějších porušení lidských práv. A (česká) vláda se rozhodla to ignorovat," citovala AP ředitelku nevládní organizace Liga lidských práv Gwendolynu Albertovou.

Bylo to proto, že jsem Romka

Nyní sedmatřicetiletá žena řekla, že jí po narození druhého syna v roce 1990 lékaři sdělili, že ji ze zdravotních důvodů sterilizovali na základě jejího písemného souhlasu. Gorolová zdůraznila že před porodem nebyla informována, co vše podepisuje, a že navíc byla v tu chvíli pod vlivem sedativ. Vypověděla také, že lékaři vysvětlili zákrok tím, že by podle nich případné další těhotenství vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nepřežila. Byla jsem však sterilizována kvůli tomu, že jsem Romka, uvedla v New Yorku Elena Gorolová.

Na středečním a čtvrtečním jednání výboru Spojených národů k této otázce byla dále přednesena Stínová zpráva o diskriminaci žen v České republice, kterou vypracovaly společně Liga lidských práv, Evropské centrum pro práva Romů a Gender Studies.

Gwendolyna Albertová z Ligy lidských práv dále v OSN poznamenala, že "rasismus a xenofobie jsou v české společnosti běžné". Počet sterilizovaných Romek v Česku odhadla na stovky až tisíce.

Český postoj: Přehánějí

Vedoucí české delegace na jednání s výborem OSN Čestmír Sajda podle AP stěžující si Romky a humanitární organizace kritizoval.

"Je to falešné. Přehánějí ve všech případech," prohlásil náměstek ministra práce a sociálních věcí Sajda.

Česko ve své zprávě pro OSN zdůraznilo, že "v žádném z případů se nepotvrdila nedobrovolná sterilizace".

Tato zpráva však zcela odporuje závěrům, k nimž došel český ombudsman. Ten na konci loňského roku uzavřel své vyšetřování v těchto kauzách a závěr byl jednoznačný. Všechny případy bez ohledu na to, zda se staly před rokem 1989 nebo až po něm (poslední známý případ je z roku 2004), byly protiprávní.

"K zákrokům nebyl dán plně informovaný a svobodný souhlas," uvádí ve svém stanovisku ombudsman.

Bulharko, Maďarsko, Slovensko

O problému se v Česku začalo hovořit předloni na podzim, když Evropské středisko pro práva Romů zveřejnilo podezření z nucených sterilizací Romek. Podle evropských romských aktivistů docházelo k nedobrovolným sterilizacím také v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku, ale nejvíce případů prý bylo v Česku a na Slovensku. 

Proti postoji českých úřadů ke sterilizacím prostestovalo ve čtvtek asi čtyřicet žen před Městskou nemocnicí Ostrava proti sterilizaci. Žádají především omluvu a také případnou finanční náhradu.

autor: brp,čtk | 18. 8. 2006 11:00

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama