Česko není transparentní v platech žen a mužů. Máme co zlepšovat, míní Válková

ČTK ČTK
29. 6. 2020 22:10
Česko porušilo Evropskou sociální chartu, když nezajistilo transparentnost v odměňování žen a mužů. Nedosáhlo také pokroku při vyrovnávání zastoupení žen a mužů ve vedení firem. Zveřejnil to Evropský výbor pro sociální práva. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková bere rozhodnutí výboru jako upozornění, že ČR má v zajištění rovných šancí co zlepšovat.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková chce na podzim kabinetu předložit návrh nové vládní strategie rovnosti žen a mužů.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková chce na podzim kabinetu předložit návrh nové vládní strategie rovnosti žen a mužů. | Foto: iStock

Evropská sociální charta je mezinárodní úmluva o sociálních a hospodářských právech. Československo ji podepsalo v květnu 1992, závazky pak převzalo Česko. Na plnění dohlíží Evropský výbor pro sociální práva. Tvoří ho 15 členů. Volí je výbor ministrů Rady Evropy na šest let.

Na propast v odměňování žen a mužů a nízký podíl žen na rozhodování v Česku si stěžovala v srpnu 2016 organizace University Women of Europe. Výbor výsledek řízení zveřejnil oficiálně dnes. Jednomyslně rozhodl, že ČR porušila ustanovení charty, "neboť není zajištěna transparentnost odměňování a v praxi není umožněno srovnávání pracovních míst". Výbor sice uznává, že česká vláda nějaké kroky podnikla, měřitelný pokrok ale nenastal.

Ženy v Česku vydělávají o pětinu méně

Ženy v Česku vydělávají dlouhodobě v průměru o pětinu méně. Důvodem je hlavně to, že pracují v méně placených oborech a na nižších postech. Dopad na částku má i mateřství. Nižší výdělek pobírá podle průzkumů ale řada žen i v případě, že dělají stejnou práci jako jejich mužští kolegové.

"Lidé mají právo vědět, jaká je průměrná mzda na jejich pozici, a že zaměstnavatelé by je neměli nutit o své mzdě mlčet," míní Válková. Podle ní je "velmi smutné", že ženy vydělávají v roce 2020 výrazně méně než muži. Nerovnost v odměňování by měly víc kontrolovat inspektoráty práce, uvedla zmocněnkyně.

Podle výboru Česko nezajistilo dostatečný pokrok ani ve vyváženém zastoupení žen na rozhodování ve firmách. Evropský výbor pro sociální práva uvedl, že ženy tvořily v roce 2016 v Česku 10,1 procenta vedení největších firem a v EU v průměru 23,3 procenta. V roce 2019 to bylo v ČR asi 18,5 procenta a v EU průměrně 27,8 procenta. Výbor píše, že vláda před lety sice stanovila cíl, aby v rozhodovacích pozicích v soukromém sektoru i veřejné sféře bylo 40 procent žen, závazný právní předpis ale nepřijala.

Podle Válkové existuje "řada způsobů" jak vyšší zastoupení žen ve vedení podpořit. Loni začal platit nominační zákon, který upravuje nominace do státních či polostátních společností. "Do něj by bylo třeba doplnit ustanovení zavazující ministerstva k předkládání z hlediska zastoupení žen spravedlivějších nominací," uvedla Válková. Dodala, že se dokončuje nová vládní strategie rovnosti žen a mužů. Kabinet by návrh dokumentu měl dostat na podzim.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy