Rusko dodalo žádost o vydání Vorotnikova. Slavíme to se Schwarzenbergem, napsal ruský umělec

ČTK Michael Švec ČTK, Michael Švec
Aktualizováno 2. 11. 2016 16:12
Rusko požádalo české úřady o vydání kontroverzního umělce a disidenta Olega Vortnikova. O vydání do cizího státu rozhoduje ministr spravedlnosti, může tak ale udělat pouze v případě, že soudy vydání pravomocně povolí. Jejich názorem se však ministr řídit nemusí. Robert Pelikán (ANO) ale už dříve uvedl, že vydání Vorotnikova do Ruska nepovažuje za pravděpodobné. Tamní generální prokuratura sdělila, že Vorotnikov čelí obviněním z chuligánství, urážky úředních osob a násilí proti nim. Za chuligánství může být odsouzen až na pět let, za násilí proti úředním osobám až na deset.
Ruský umělec Oleg Vorotnikov s manželkou (vpravo) si připíjejí s Karlem Schwarzenbergem.
Ruský umělec Oleg Vorotnikov s manželkou (vpravo) si připíjejí s Karlem Schwarzenbergem. | Foto: Vojna/Facebook

Praha – Ministerstvo spravedlnosti v úterý obdrželo žádost Ruska o vydání kontroverzního umělce a disidenta Olega Vorotnikova a postoupilo ji Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Informovala o tom mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Na Vorotnikova vydalo Rusko mezinárodní zatykač kvůli aktivitám umělecké skupiny Vojna, české úřady už s ním i s jeho manželkou Natalijou Sokolovou zahájily vydávací řízení. Vorotnikova zadržela česká policie v září.

O vydání do cizího státu rozhoduje ministr spravedlnosti, může tak ale udělat pouze v případě, že soudy je pravomocně povolí. Jejich názorem se však řídit nemusí. Ministr Robert Pelikán (ANO) už dříve uvedl, že vydání Vorotnikova do Ruska považuje za nepravděpodobné.

Pražský městský soud Vorotnikova neposlal do vazby. Slíbil, že se vydávacímu řízení nebude vyhýbat, a dokud neskončí, zůstane v Česku. Původně manželé chtěli azyl ve Švýcarsku. Jejich advokát Radim Kozub ale již řekl, že žádost stáhnou a požádají o politický azyl v ČR.

Manželé s dětmi z Ruska odešli poté, co na ně tamní úřady vydaly zatykač. Ruská generální prokuratura uvedla, že muž čelí obviněním z chuligánství, urážky úředních osob a násilí proti nim. Za chuligánství může být odsouzen až na pět let, za násilí proti úředním osobám až na deset. Urážku úředních osob trestají ruské zákony nápravnými pracemi.

V Česku se o Vorotnikova a jeho rodinu nejprve starali členové umělecké skupiny Ztohoven, ti se s nimi ale rozešli. V říjnu bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg potvrdil, že ruské umělce ubytoval u sebe na Orlíku. Se Schwarzenbergem také Vorotnikov doručení žádosti "oslavil". "Rozhodli jsme se tuto událost oslavit s Karlem," napsal Aktuálně.cz.

Disidentská výtvarná skupina Vojna se v Rusku stala známou zejména dílem Úd v zajetí FSB z léta 2010. Na zdvihací most naproti petrohradskému oddělení ruské tajné služby FSB tehdy umělci namalovali obří penis. Na podzim stejného roku byl Vorotnikov s dalšími členem Vojny zatčen za akci Palácový převrat, kdy skupina převrátila na střechu několik policejních vozů pod záminkou hledání zakutáleného golfového míčku.

 

Právě se děje

Další zprávy