reklama
 
 

Česko může vydat bankéře, který podle Moskvy zpronevěřil miliardy. Nejde o politiku, rozhodl soud

12. 4. 2018 21:08
Soud ve čtvrtek připustil vydání bývalého šéfa banky Interkommerz Alexandra Bugajevského do Ruska. Podle jeho obhájce mu však ve vlasti hrozí nespravedlivý proces. Konečné slovo má nyní ministr spravedlnosti.

Praha - Uprchlý bankéř Alexandr Bugajevskij, kterého koncem ledna zadržela na základě mezinárodního zatykače česká policie, může být vydán do Ruska. Rozhodl o tom ve čtvrtek Městský soud v Praze, podle nějž se muž ve vlasti nemusí obávat nespravedlivého procesu. Ruské úřady bývalého předsedu představenstva zkrachovalé banky Interkommerz viní ze zpronevěry v řádu desítek milionů eur.

Bugajevskij a jeho advokát Viktor Rytikov se v obhajobě odkazovali zejména na zprávy amerického ministerstva zahraničí a organizací jako Human Rights Watch a Amnesty International, které upozorňují na stav současné ruské justice a špatné podmínky ve vězení. Podle Rytikova tak hrozí nebezpečí, že jeho klientovi nebude po návratu do vlasti zaručeno právo na spravedlivý proces. K obdobnému závěru došli i ruští právníci Bugajevského.

Soud ovšem tyto argumenty odmítl, Rusko podle něj žádá o vydání kvůli podezření ze spáchání trestného činu, ne z důvodů politického pronásledování. Podle soudce Jaroslava Pytlíka tedy nejsou namístě obavy, že by Rusko nerespektovalo mezinárodní smlouvy o spravedlivém procesu. "K porušení záruk zatím nedošlo a není důvod se domnívat, že by k tomu mělo dojít právě teď," sdělil soudce a potvrdil tak stanovisko státního zastupitelství.

"Jedná se o formální sliby Ruska, které je nutno prověřit," oponoval Rytikov. "Nelze připustit to, že bude do cizího státu vydána osoba a my budeme jenom doufat, že nedojde k porušení lidských práv," uvedl.

Senát nevyhověl ani Bugajevského žádosti o propuštění z vazby pod příslibem zaplacení kauce a domácího vězení.

Rytikov zváží podání stížnosti. "Poradím se s klientem. S rozhodnutím soudu úplně nesouhlasíme," řekl Aktuálně.cz.

Zda Česko padesátiletého bankéře skutečně vydá, rozhodne ministerstvo spravedlnosti, které tak musí po případu Jevgenije Nikulina rozhodnout o osudu dalšího prominentního Rusa.

Podle ruského deníku Kommersant se Bugajevskij zpronevěry dopustil v lednu 2016, v době, kdy tehdy 67. největší bance v Rusku šéfoval. Sobě a několika dalším lidem údajně na účet převedl přes 45 milionů eur (1,2 miliardy Kč). Během února téhož roku pak z Ruska odjel, zatykač na něj úřady ale vydaly až v prosinci 2016. Před svým zatčením v České republice Bugajevskij pobýval v Německu, Švédsku nebo Pobaltí, zaznělo ve čtvrtek u soudu.

V současné době čelí i vyšetřování o přivlastnění dluhopisů v hodnotě 7,925 miliardy rublů (asi 2,5 miliardy korun) z majetku banky, uvedl Kommersant.

K soudu ve čtvrtek dorazila také manželka Bugajevského. Ta se v Rusku neúspěšně potýká s rozhodnutím moskevských soudů, které rodině zmrazily byty v Moskvě, rekreační objekt v blízkosti ruské metropole, pozemky a přes 100 milionů rublů na účtech.

autor: Tomáš Klézl | 12. 4. 2018 21:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama