Česko má dvě naděje na záchranu evropských miliard

Jakub Novák
8. 9. 2013 7:00
O jedné rozhodnou jednání mezi Bruselem a Prahou, o druhé rozhodnou europoslanci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Pokud budou jednání s Evropskou komisí úspěšná, mohlo by se Česku podařit zachránit významnou část peněz z evropských fondů, o které jinak téměř nevyhnutelně přijde.

V rámci jednání mezi Prahou a Bruselem totiž bude diskutován návrh české strany, aby bylo pozměněno pravidlo určující, jaká částka musí být v daném roce dočerpána.

"Příští týden budu mít schůzku s eurokomisařem Johannesem Hahnem. Jednat budeme mimo jiné o změně pravidla n+2 na n+3. Chceme, aby to platilo i pro toto programovací období, na tom jsme se shodli i se zástupci krajů," říká ministr pro místní rozvoj František Lukl.

Zmíněné pravidlo je jedním z nástrojů určených k zajištění plynulosti čerpání finančních prostředků. Peníze určené pro daný n-tý rok musí být podle tohoto pravidla vyčerpány v následujících dvou, respektive třech kalendářních letech.

Krizový rok 2013

A právě letošní rok je z pohledu tohoto pravidla krizový, protože dochází k souběhu pravidla n+3 pro alokaci 2010 a pravidla n+2 pro alokaci 2011. Jednotlivé operační programy by tak měly mít odcertifikovány (tedy schváleny ministerstvem financí a odeslány do Bruselu) přibližně dvě třetiny všech peněz určených pro daný program.

Peníze, které se nepodaří vyčerpat, podléhají takzvanému automatickému zrušení závazku a vrací se do unijního rozpočtu. Pro ilustraci - v případě programů řízených ministerstvem školství to představuje částku kolem 3,8 miliard korun, jak nedávno napsal deník Aktuálně.cz.

Problémy s naplněním limitů pro letošní rok má celkem devět operačních programů, včetně dvou regionálních. Pokud by se podařilo s Bruselem domluvit na změně tohoto pravidla, tedy že by pro roky 2011 a 2012 platilo pravidlo n+3, podařilo by se získat čas na přípravu a realizaci projektů, které by mohly pomoci alespoň část prostředků využít.

Druhá šance na záchranu miliard

Další naděje svítá v podobě návrhu, který mají v současné době na stole europoslanci. Informoval o něm server Euractiv.

"Na stůl jsem předložil systémové řešení prodloužit čerpání evropských peněz o jeden rok pro všechny členské státy. V reálu to znamená příležitost, že by dopad současné legislativy nemusel být na Českou republiku tak drastický," cituje server zpravodaje nařízení Oldřicha Vlasáka.

"Nic není vyhráno a velice záleží na tom, jak budou jednání po prázdninách probíhat. V Parlamentu proti sobě tentokrát nebudou stát jednotlivé politické skupiny, ale spíše zástupci jednotlivých členských zemí - těch, které by byly pro změnu, tedy vesměs země, které s čerpáním mají větší potíže, a těch, které jsou proti," dodal.

Podle informací ministerstva pro místní rozvoj bylo příjemcům v Česku k sedmému srpnu letošního roku vyplaceno přibližně 447 miliard korun, tedy něco přes polovinu celkové alokace. Certifikováno a do Bruselu zasláno však bylo zatím jen kolem 261,6 miliard, tedy jen necelá třetina všech peněz.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy