Česko má dvě naděje na záchranu evropských miliard

Jakub Novák
8. 9. 2013 7:00
O jedné rozhodnou jednání mezi Bruselem a Prahou, o druhé rozhodnou europoslanci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Pokud budou jednání s Evropskou komisí úspěšná, mohlo by se Česku podařit zachránit významnou část peněz z evropských fondů, o které jinak téměř nevyhnutelně přijde.

V rámci jednání mezi Prahou a Bruselem totiž bude diskutován návrh české strany, aby bylo pozměněno pravidlo určující, jaká částka musí být v daném roce dočerpána.

"Příští týden budu mít schůzku s eurokomisařem Johannesem Hahnem. Jednat budeme mimo jiné o změně pravidla n+2 na n+3. Chceme, aby to platilo i pro toto programovací období, na tom jsme se shodli i se zástupci krajů," říká ministr pro místní rozvoj František Lukl.

Zmíněné pravidlo je jedním z nástrojů určených k zajištění plynulosti čerpání finančních prostředků. Peníze určené pro daný n-tý rok musí být podle tohoto pravidla vyčerpány v následujících dvou, respektive třech kalendářních letech.

Krizový rok 2013

A právě letošní rok je z pohledu tohoto pravidla krizový, protože dochází k souběhu pravidla n+3 pro alokaci 2010 a pravidla n+2 pro alokaci 2011. Jednotlivé operační programy by tak měly mít odcertifikovány (tedy schváleny ministerstvem financí a odeslány do Bruselu) přibližně dvě třetiny všech peněz určených pro daný program.

Peníze, které se nepodaří vyčerpat, podléhají takzvanému automatickému zrušení závazku a vrací se do unijního rozpočtu. Pro ilustraci - v případě programů řízených ministerstvem školství to představuje částku kolem 3,8 miliard korun, jak nedávno napsal deník Aktuálně.cz.

Problémy s naplněním limitů pro letošní rok má celkem devět operačních programů, včetně dvou regionálních. Pokud by se podařilo s Bruselem domluvit na změně tohoto pravidla, tedy že by pro roky 2011 a 2012 platilo pravidlo n+3, podařilo by se získat čas na přípravu a realizaci projektů, které by mohly pomoci alespoň část prostředků využít.

Druhá šance na záchranu miliard

Další naděje svítá v podobě návrhu, který mají v současné době na stole europoslanci. Informoval o něm server Euractiv.

"Na stůl jsem předložil systémové řešení prodloužit čerpání evropských peněz o jeden rok pro všechny členské státy. V reálu to znamená příležitost, že by dopad současné legislativy nemusel být na Českou republiku tak drastický," cituje server zpravodaje nařízení Oldřicha Vlasáka.

"Nic není vyhráno a velice záleží na tom, jak budou jednání po prázdninách probíhat. V Parlamentu proti sobě tentokrát nebudou stát jednotlivé politické skupiny, ale spíše zástupci jednotlivých členských zemí - těch, které by byly pro změnu, tedy vesměs země, které s čerpáním mají větší potíže, a těch, které jsou proti," dodal.

Podle informací ministerstva pro místní rozvoj bylo příjemcům v Česku k sedmému srpnu letošního roku vyplaceno přibližně 447 miliard korun, tedy něco přes polovinu celkové alokace. Certifikováno a do Bruselu zasláno však bylo zatím jen kolem 261,6 miliard, tedy jen necelá třetina všech peněz.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy