Česko je připravené podílet se na ochraně vnější hranice Evropské unie, řekl premiér Fiala

ČTK ČTK
26. 9. 2023 12:20
Česko je připravené podílet se na ochraně vnější hranice Evropské unie, řekl premiér Fiala

"My jsme připraveni se podílet na ochraně vnější hranice EU. Naším cílem musí být to, aby se lidé do Evropy vůbec nevydávali, abychom zabránili pašerákům s lidským neštěstím v jejich aktivitě. S tím souvisí zrychlený proces vyhošťování a další věci," upozornil premiér Petr Fiala (ODS) po schůzce s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou při její návštěvě Prahy.

Dodal, že snížení počtu ekonomických uprchlíků a ochrana hranic je lepší než řešení následných problémů s migrací. Podotkl, že Česko povinné přerozdělování "nelegálních migrantů" dál odmítá. Označil ho za nehumánní a nefunkční.

Premiér řekl, že se šéfkou komise mluvil i o podpoře zemí, které přijímají velký počet ukrajinských uprchlíků. Von der Leyenová ocenila českou pomoc Ukrajině. "Češi přivítali Ukrajince, kteří museli prchnout před válkou, s otevřenou náručí. Za to velmi děkujeme. Evropa vám za to bude vždy vděčná," řekla předsedkyně Evropské komise. Podle ní je potřeba evropská reakce na migraci.

Von der Leyenová podotkla, že pomáhající země by mohly získat díky revizi unijního financování na zvládnutí přílivu běženců víc peněz. Věří, že Česko přesuny peněz podpoří.

 

Právě se děje

Další zprávy