Česko hlásí rekordní počet případů HIV. Poroste i dál?

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 12. 2008 16:50
Čtvrtinu nakažených virem HIV tvoří cizinci žijící v Česku
Foto: Reuters

Praha - Pokud se prohloubí ekonomická krize natolik, že se lidé dostnou do chudoby, lidí s virem HIV v krvi přibyde. Viru se totiž daří právě v chudobě, řekl Jaroslav Jedlička ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Pokud ale ekonomická krize způsobí, že se k nám přestanou stěhovat cizinci z Vietnamu, Ukrajiny a Polska, šíření smrtícího viru by se naopak mohlo zastavit. To tvrdí jeho kolega Marek Malý.

Odborníci se na tom, jak budou vypadat statistiky nakažených virem HIV za pár let, nemůžou shodnout. "Záleží na mnoha okolnostech a každý takový odhad bude hodně hypotetický," zhodnotil Marek Malý.

Co ale dokážou říct lékaři naprosto přesně, je: Tolik případů, kolik jsme zachytii letos, ještě nepamatujeme.

Nejvíc případů za 25 let

Jen za deset měsíců letošního roku lékaři v Česku napočítali 128 nových případů. To je nejvíc za pětadvacet let, kdy se smrtící vir u nás sleduje.

Čtvrtinu z nich tvoří cizinci, kteří trvale žijí na našem území.

"Další třetina nakažených lidí přiznala, že měla užší kontakt s příslušníkem jiného státu," řekl Marek Malý ze Státního zdravotního ústavu. Kromě nich lékaži zachytili 25 cizinců, kteří s virem přijeli do Česka jen nakrátko. Většinou v hlavním městě.

Najčastější cesta k viru - nechráněný sex

Téměř všichni, kteří nosí virus v těle, se nakazili při nechráněném pohlavním styku. Zhruba polovina z nich trpí i další pohlavně přenosnou chorobu, nejčastěji syfilis.

"To jen dokládá, že by se měli lidé při sexuálním styku chránit," uvedl Miroslav Hlavatý z České společnosti AIDS. Češi podle něj v mezinárodním srovnávání v používání kondomu zaostávají za ostatním světem. A to i když se oddávají sexu s neznámým člověkem.

Zhruba v pěti procentech případů způsobila nákazu injekční aplikace drog.

Varovat by měl podle Hlavatého i fakt, že mezi nově zjištěnými případy bylo mnoho těch, kteří k viru přišli už před mnoha lety.

"To znamená, že mezi lidmi může chodit velké množství nakažených, kteří virus šíří dál, aniž o tom vědí. Zdaleka ne všichni nakažení se totiž podrobili testům," řekl Hlavatý. Skutečný počet nakažených tak může být podle Hlavatého až desetkrát vyšší.

Další problém vidí odborníci v tom, že ne všude v Česku mají lidé možnost zajít na anonymní test.

Podle statistik se doposud v Česku zjistilo celkem 1170 případů HIV pozitivních lidí. U  čtvrtiny z nakažených nich se už rozvinulo onemocnění AIDS.

Nemoc si v Česku prozatím vyžádala 140 obětí, 7 z nich zemřelo právě v letošním roce. 

Když se tělo neumí bránit

Virus HIV (anglicky Human Imunodeficiency Virus) je virem, který způsobuje ztrátu obranyschopnosti člověka.

Napadá v těle člověka určitý typ bílých krvinek, takzvané T-lymfocyty. Ty se chovají při obranných manévrech v organismu člověka jako jakýsi  řídící orgánu v celém imunitním systému. Právě v těchto buňkách se virus HIV množí.

Později virus buňky zabíjí a tím snižuje jejich počet. Výrazný pokles bílých krvinek v těle člověka pak vede k selhávání imunity a rozvoji onemocnění AIDS.

AIDS (anglicky Acquired Imunodeficiency Sydrom) je syndrom získaného selhání lidské imunity.

AIDS není pouze jedna nemoc, je to soubor onemocnění, která postihují člověka infikovaného virem HIV. Nakažený člověk může žít několik let, aniž by se na něm virus jakkoliv projevil. Později se ale jeho imunita oslabí natolik, že do organismu začnou vstupovat závažné infekce. Tehdy odborníci říkají, že došlo k rozvoji nemoci AIDS. Člověk tedy neumírá na AIDS, ale na důsledky těchto infekcí.

 

 

Právě se děje

Další zprávy