Česko čeká deštivý týden, maxima budou kolem 10 stupňů. Ve zbytku měsíce se ochladí

ČTK ČTK
1. 11. 2021 18:25
Tento týden bude deštivý, s denními maximy kolem deseti stupňů Celsia. V dalších třech listopadových týdnech se postupně ochladí, takže ke konci měsíce se nejvyšší odpolední teploty budou pohybovat v průměru kolem šesti stupňů. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou v pondělí vydal Český hydrometeorologický ústav.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Období od pondělka do neděle 28. listopadu bude jako celek podle meteorologů teplotně průměrné. Z hodnot obvyklých pro tuto část roku by se nemělo vymykat ani množstvím srážek.

Ze čtyř listopadových týdnů bude pravděpodobně nejteplejší první, tedy tento týden. "Maximální denní teploty budou na začátku týdne kolem deseti stupňů Celsia, na konci jen kolem osmi stupňů Celsia," uvádí Český hydrometeorologický ústav. Noční minima očekávají meteorologové kolem čtyř stupňů. Při zmenšené oblačnosti ale může v noci i mrznout.

Další tři týdny vychází z předpovědi meteorologů jako teplotně průměrné. Poslední týden bude nejchladnější s průměrem nejnižších nočních teplot kolem bodu mrazu a s denními maximy kolem šesti stupňů.

Nejvíce srážek by v listopadu mělo spadnout tento týden, a to kolem 20 milimetrů. V dalších třech týdnech meteorologové očekávají srážkové úhrny kolem deseti milimetrů.

Dlouhodobý teplotní průměr v období od 1. do 28. listopadu je v Česku 4,8 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1988, kdy průměr v těchto dnech činil 0,1 stupně. Naopak v roce 2014 dosáhl 7,5 stupně Celsia, což je dosud nejvíce.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje Český hydrometeorologický ústav. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy