Česká republika zaostává v boji s hackery, žebříčku vévodí USA a Kanada

ČTK ČTK
21. 9. 2015 14:31
Česko je podle hodnocení Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) v připravenosti na kybernetické útoky na 41. místě na světě. Česku výsledek zhoršila absence některých certifikačních programů. Na sousedních místech žebříčku jsou Rusko a Gruzie. Nejlépe připravenou zemí jsou USA a dále Kanada a Austrálie. Mezi evropskými státy si nejlépe vede Norsko, které je v žebříčku šesté. Mezinárodní telekomunikační unie je specializovaná agentura OSN zabývající se problematikou informačních a komunikačních technologií.
Hackerský útok, ilustrační foto
Hackerský útok, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Česko je v připravenosti na kybernetické útoky na 41. místě na světě po boku Ruska a Gruzie. Nejlépe připravenou zemí jsou USA a dále Kanada a Austrálie. Vyplývá to z hodnocení Mezinárodní telekomunikační unie (ITU). Česku výsledek zhoršila absence některých certifikačních programů.

Hodnocení Global Cybersecurity Index se zaměřovalo především na organizační a strategické otázky, jako jsou existence relevantní legislativy, národní strategie či národní certifikační schéma a technická připravenost.

Česká republika přišla o body kvůli absenci nejrůznějších certifikačních programů, a také v kategorii spolupráce. "Škoda je, že v dotazníku zaslaném za Českou republiku nejsou zohledněny některé z aktivit sdružení CZ.NIC, jako pracovní skupiny CSIRT.CZ podporující výměnu zkušeností v rámci soukromého i státního sektoru, projekt FENIX, díky kterému se ČR řadí mezi země s nejvíce akreditovanými CSIRT týmy, nebo regionální spolupráce v Podunají v rámci projektu CS Danube," uvedl Jiří Průša ze sdružení CZ.NIC.

Z evropských zemí je na tom v hodnocení nejlépe Norsko na šestém místě, dále pak Estonsko, Německo a Velká Británie.

Mezinárodní telekomunikační unie je specializovaná agentura OSN zabývající se problematikou informačních a komunikačních technologií. Vznikla v roce 1865 jako Mezinárodní telegrafní unie. Od roku 1947 působí pod OSN. Česko v ní reprezentuje Český telekomunikační úřad.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy