Češi si vyjeli na Sibiř připomenout osud generála Vojcechovského, který velel legionářům v Rusku

Michal Polák Michal Polák
6. 4. 2016 21:09
Dvojice Čechů, Gabriela Havlůjová a Radim Chrást, odcestovala na vlastní náklady do jižní Sibiře, aby uctila památku padlého hrdiny generála Vojcechovského, který před 65 lety zemřel v ruském gulagu, potom, co ho českoslovenští státníci po 2. světové válce vydali Sovětům. Pamětní deska bude odhalena v letních měsících na hřbitově v sibiřském Oserlagu, kde je Vojcechovský pohřben. Druhá pamětní deska se bude odhalovat 12. května na budově v Konviktské ulici v Praze, odkud byl generál v květnu roku 1945 odvlečen.
Foto: Gabriela Havlujová

Praha/Tajšet – Dva Češi se rozhodli na své náklady podniknout cestu na jižní Sibiř, aby uprostřed tajgy nedaleko města Tajšet uctili památku hrdiny generála Vojcechovského, který byl v květnu 1945 obětován tehdejšími československými státníky kvůli vyššímu státnímu zájmu - dobrým vztahům se Sovětským svazem.

Historici Havlůjová a Chrást s žádostí o financování výroby dvou pamětních desek oslovili Vojenský historický ústav, Odbor pro válečné veterány a také ministerstvo obrany ČR. Bohužel žádná z oslovených institucí nenašla finance, kterými by mohla iniciativu podpořit. Na nákladech na výrobu pamětních desek se nakonec podílely hlavně Český svaz bojovníků za svobodu v Kladně a Československá obec legionářská v Mladé Boleslavi.

Vězení, kde byl Vojcechovský vězněn než byl poslán na Sibiř
Vězení, kde byl Vojcechovský vězněn než byl poslán na Sibiř | Foto: Gabriela Havlůjová

Pamětní deska bude odhalena v letních měsících na hřbitově v sibiřském Oserlagu, kde je Vojcechovský pohřben. Druhá pamětní deska se bude odhalovat 12. května na budově v Konviktské ulici v Praze, odkud byl generál Vojcechovský odvlečen.

Původem Rus Sergej Nikolajevič Vojcechovský získal první vojenské úspěchy za první světové války, kdy velel 40 tisícům ruských vojáků při tzv. Ledovém pochodu Sibiří. V roce 1917 byl v hodnosti podplukovníka přidělen jako velitel pluku k českým jednotkám probíjejícím se Ruskem.

U zakladatelů našich legií údajně vzbudil ostřílený účastník rusko-japonské války a absolvent elitní Císařské akademie generálního štábu doslova senzaci. Vojcechovský nikdy neztrácel chladnokrevnost v bojích s bolševiky.

Únos kremelskými agenty

Pod jeho velením se našim legionářům podařilo po bojích setrvat jako celek a přes Transsibiřskou magistrálu se dostat do Československa. Vojcechovský v roce 1921 do ČSR emigroval a stal se záhy československým občanem. Působil jako zemský vojenský velitel v Brně a nakonec v Praze. V roce 1938 byl klíčovou osobností, která prosazovala vojenskou obranu republiky po mnichovském diktátu. Po vypuknutí 2. světové války se generál podílel na vytvoření odbojové skupiny Obrana národa.

Původní pomník padlým legionářům.
Původní pomník padlým legionářům. | Foto: Gabriela Havlůjová

Krátce po vyhlášení příměří s Německem Vojcechovského unesli kremelští agenti z Československa do Moskvy. Generál byl v Sovětském svazu odsouzen a poslán do gulagu na jihu Sibiře, kde přesně před 65 lety, 7. dubna 1951 zemřel.

I přes snahu některých legionářů a jeho rodiny se nepodařilo přesvědčit poválečné československé vedení, aby se pokusilo intervenovat a Vojcechovského dostalo zpět do republiky.

V říjnu 1997 udělil Sergeji Vojcechovskému prezident Václav Havel Řád bílého lva in memoriam. Hodnost generála, kterou mu koncem roku 1949 odňala československá armáda, mu dodnes nebyla vrácena.

Přesná replika legionářského vlaku bude do roku 2020 jezdit po českých kolejích. Podle tajemníka projektu Legie 100 Jiřího Charfreitaga připomene, že legionáři stáli na začátku čs. samostatnosti. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 47 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy