Na Národní třídu dorazil premiér Andrej Babiš. Řekl, že lidé by si měli vážit svobody

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 17. 11. 2020 10:03
Na Národní třídu v Praze dorazil v úterý ráno krátce před 08:00 premiér Andrej Babiš (ANO) v doprovodu ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). Pod pamětní desku na průčelí Kaňkova paláce položili u příležitosti 31. výročí listopadových událostí roku 1989 květiny a zapálili svíčky. Premiér vyzdvihl význam svobody.
Na Národní třídu hned ráno dorazil premiér Andrej Babiš.
Na Národní třídu hned ráno dorazil premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Za 31 let od listopadové revoluce se podle Babiše vše změnilo. Nejdůležitější je podle něj svoboda. "Ti, kteří to nezažili, si to možná neumí představit, jak to bylo předtím," řekl přítomným novinářům. Lidé by si podle něj měli svobody vážit, v této souvislosti připomněl situaci v Bělorusku.

Babiš už pro dnešek žádné plány nemá, den bude trávit s rodinou. Lidem by doporučil, aby na listopad 1989 zavzpomínali a večer si poslechli koncert České filharmonie.

Přítomnost premiéra tentokrát nevyvolala velké protesty jako loni, kdy na něj lidé pískali. Letošní oslavy jsou kvůli koronaviru jiné než v předchozích letech, přesunuly se do on-line prostoru.

Ministryně Schillerová na Národní třídě vzpomněla na obrovské emoce a euforii v listopadu 1989. Rok má také spojený s narozením syna. Před 31 lety si přála, aby její děti měly lepší život než generace jejích současníků. Všichni mají podle Schillerové velkou povinnost a zodpovědnost svobodu chránit, není samozřejmostí.

Před pamětní deskou hoří od rána desítky svíček

Na Národní třídě, která je symbolem listopadových událostí roku 1989, se v úterý chystá uctít Den boje za svobodu a demokracii řada politiků. Už po sedmé hodině ráno tam dorazil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Pod pamětní deskou hoří od rána desítky svíček. Věnec tam umístila například Česká advokátní komora, nese nápis "Děkujeme, že můžeme". Někdo na místo donesl i plakát namířený proti Babišovi se vzkazem "Květiny estébáka a normalizačního komunisty tady nechceme". Na místě jsou i fotografie bývalého prezidenta Václava Havla s dalajlamou. Národní třída je pro dopravu jako každý rok 17. listopadu uzavřená.

Letošní podoba oslav je kvůli epidemii koronaviru ale jiná než v předchozích letech, nebudou organizované a z velké části se přesunou do on-line prostoru. Některé akce se však i přes omezení pohybu uskuteční v ulicích. Na bezpečnost tam dohlédne policie. Položit svíčku v Praze je možné i na Albertově, městem projdou také dvě desítky účastníků maskovaného průvodu Sametové posvícení. Prezident Miloš Zeman věnuje dění 17. listopadu 1989 především tichou vzpomínku.

On-line oslavy Korzo národní

Koncert pro budoucnost v uzavřeném areálu na Václavském náměstí bude tentokrát formou přímého přenosu bez přítomnosti veřejnosti. On-line budou i oslavy Korzo národní, při kterých budou moci lidé sledovat vedle diskusí, koncertů a divadla i Modlitbu pro Martu, kterou z balkonu Národního divadla zazpívá Aneta Langerová.

Před Novou budovou Národního muzea by měl být slavnostně odhalen pylon připomínající památku Jana Palacha.

Policie bude v Praze podle mluvčího Jana Daňka dohlížet na klidný průběh oznámených shromáždění a současně také na dodržování opatření proti šíření koronaviru. Mluvčí uvedl, že z dosavadních zjištění nevyplývá, že by akce měly být nějakým způsobem narušovány.

Vzpomínají i další města

Vzpomínat se bude i v dalších městech republiky. Například v Českých Budějovicích zazní ze střechy radniční budovy hymna v podání orchestru opery Jihočeského divadla a rozezní se zvony na Černé věži.

Hymnu bude možné slyšet i z balkonu Východočeského divadla Pardubice nebo terasy Mahenova divadla v Brně. V brněnských Kounicových kolejích, kde nacisté během druhé světové války popravovali zatčené nejen z řad vysokoškoláků a jejich učitelů, se vedení Masarykovy univerzity zúčastní komorního pietního aktu. Svíčky budou lidé zapalovat také v Karlových Varech nebo Hradci Králové, kde z nich má vzniknout "havlovské" srdce.

Desítky budov v zemi se pak po setmění zahalí do barev české trikolory. V Praze bude národními barvami nasvícena například Petřínská rozhledna, Žižkovská věž, Tančící dům, Pražský hrad nebo Rudolfinum.

 

Právě se děje

Další zprávy