Češi píší dějiny. Plní sbírku k 25 letům od převratu

ČTK ČTK
17. 11. 2013 8:30
Všichni občané mohou nosit do sbírky dokumenty i předměty k roku 1989.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Sbírkový den k projektu "Europeana 1989 - Psali jsme dějiny" se uskuteční v Nové budově Národního muzea. Od dopoledne sem mohou zájemci z řad veřejnosti přinést své fotografie, videa, zvukové záznamy a přispět i svými osobními vzpomínkami.

Digitalizované záznamy a vybrané předměty se mohou stát součástí výstavy k 25. výročí sametové revoluce připravované Národním muzeem pro příští rok. Organizátoři projektu vyzývají veřejnost, aby přispěla svým příběhem a dobovými předměty do digitálního archivu.

Jde například o fotografie z revolučních okamžiků roku 1989 či snímky z rodinné dovolené a každodenního života, oblíbené desky či hračky. Případně i nehmotné vzpomínky, které by mohly budoucím generacím vykreslit, jak vypadala společnost na přelomu 80. a 90. let, kdy se hroutila železná opona.

Možnost zapojit se do projektu už měli obyvatelé Plzně a Hradce Králové, kde se sbírkové dny konaly. Plzeňané prý přinesli tolik materiálu, že ho historici budou třídit ještě několik měsíců.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy