Češi na Mikuláše dál straší děti, expertům se to nelíbí

ČTK Zuzana Hronová ČTK, Zuzana Hronová
5. 12. 2013 15:50
Vystrašení čertem může za polovinu dětského koktání a jde o nejčastější rané trauma.
Foto: Tomáš Adamec

Brno/Praha - Každý rok se to opakuje. Nastane 5. prosinec, předvečer svátku sv. Mikuláše, a do českých ulic a domácností vyrazí Mikulášové, čerti a andělé. A zatímco cizinci nechápavě žasnou a psychologové varují, že šok dítěte z čerta může mít trvalejší následky, černí ďáblové se mnohdy předhánějí v tom, z koho půjde větší hrůza.

Doporučení odborníků hovoří jasně. Mikulášská nadílka ano, ale bez strašení čertem. Mnozí psychologové by ho nejraději "zakázali" úplně, jiní radí: Když už musí být čert s ohledem na české tradice při nadílce přítomen, vždy musí mít Mikuláš a anděl nad ním převahu, aby si tak dítě zažilo na vlastní kůži ten slastný a pro život důležitý pocit, kterak dobro vítězí nad zlem.

Například podle brněnského psychoterapeuta Aleše Aujezkého může být pro děti setkání s čertem stejně stresující záležitostí, jako je pro dospělé přepadení v parku. Trauma si potom mohou nést celý život.

Logopedové čerty nesnáší, mohou za 50 % koktavosti

Že by rodiče neměli při slavení svátku svatého Mikuláše strašit děti čertem, se shodují i logopedové. U těch dětí, které mají vrozené dispozice, může stres z čerta spustit vadu řeči a dítě může začít koktat, varuje například přednostka brněnské Soukromé logopedické kliniky Logo Ilona Kejklíčková.

Klinika v minulosti uspořádala výzkum, který souvislost mezi návštěvou čerta a následným koktáním potvrdil u zhruba 50 procent všech koktavých dětí. Ve zhruba pětině případů koktání samo odeznělo během několika dnů, ostatní děti se musely léčit u odborníků, uvedla.

Foto: Zuzana Hronová

Výzkum pořádaný klinikou Logo byl celostátní a sbíral data z ordinací foniatrů a logopedů. "Potvrdilo se nám to v mnoha případech. I dospělí pacienti si uvědomovali, že událost s Mikulášem a čertem vyvolala u nich koktavost. Údiv a následná stresová situace u dítěte, kde je například vrozená dispozice, může ovlivnit vadu řeči," uvedla Kejklíčková. Z výzkumu podle ní prokazatelně vyšlo 63 případů, kdy museli rodiče následně docházet s dítětem k odborníkovi.

Podle logopedky je nejlepší prožít Mikuláše bez stresu s dárky, jako je ovoce a malá sladkost. "Ideální je vyvolat pozitivní vjemy, a ne strach," podotkla Kejklíčková.

Čert chodí jen ve střední Evropě či Chorvatsku

Tradice svátku vychází z legendy o biskupu Mikuláši, který žil v první polovině čtvrtého století v turecké Myře a proslul svojí laskavostí a štědrostí k potřebným.

Ve většině západních zemí dodnes chodí lidé převlečení za Mikuláše 5. prosince po domácnostech a dětem rozdávají drobné sladkosti a ovoce. Jenže pouze v některých evropských zemích je doprovázejí anděl a čert. Mezi tyto země patří Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, část Německa či Chorvatsko.

Cizinci z ostatních zemí tento zvyk příliš nechápou, některé tento přístup k dětem i značně šokuje a svým krajanům pak rozrušeně vyprávějí, čeho byli v Česku svědky.

Na specifickou postavu čerta upozorňují například i stránky Expats.cz, web pro anglicky mluvící cizince žijící v České republice.

"Čert provádí typicky čertovské věci - chrastí řetězem, vyplazuje jazyk a říká 'bububu'. To zdejší děti vyděsí do bezvědomí a slyšel jsem dospělé, že to popisovali jako svůj nejranější traumatický zážitek," praví se na stránkách.

Stránky dále cizince varují, že když půjdou s dětmi 5. prosince v Česku po ulici, pravděpodobně narazí na spoustu čertů, dokonce na mnohem více čertů nežli andělů a Mikulášů. "Většina puberťáků, která má převlek, preferuje čerta, protože si tak užijí více legrace."

Web lidem neznalým českých poměrů radí, ať vyzbrojí své děti nějakou písní, kterou umí dobře a hodně nahlas. "I třeba jen nejzákladnější verze 'Jingle Bells' tyto puberťáky tak nadchne ('Cože, vy to zpíváte v cizí řeči?'), že dají dětem dvakrát tolik sladkostí. Rychle přejděte k jiné trojici a opakujte," dodávají stránky radu, jak z tohoto podivného zvyku co nejvíce vytěžit.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy